Słynna staroegipska lekarka nigdy nie istniała?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Merit Ptah uważana była za pierwszą znaną kobietę lekarkę w dziejach. Miała pochodzić ze starożytnego Egiptu i tam praktykować medycynę. Teraz okazało się, że prawdopodobnie w ogóle nie istniała – czytamy w „Journal of the History of Medicine and Allied Sciences”.

Dowodzi tego Jakub Kwieciński z University of Colorado Anschutz Medical Campus w Stanach Zjednoczonych oraz z Johns Hopkins University. Jak wyjaśnia, od kilku dekad uważano Merit Ptah za pierwszą kobietę-lekarkę praktykującą w starożytnym Egipcie. „Prześledziłem prawie jak detektyw jej historię w celu odkrycia, jak to wszystko się zaczęło i jak +wynaleziono+ Merit Ptah” - opisuje Kwieciński.

Kwieciński zainteresował się tą postacią, ponieważ była wszechobecna – w książkach popularnonaukowych, grach komputerowych, jej imieniem nazwano nawet krater na Wenus. Mimo to nie ma dowodu na to, że Merit Ptah („umiłowana boga Ptah”) w ogóle istniała.

W trakcie badań Kwieciński odkrył, że egipska postać mogła się narodzić wskutek pomyłki popełnionej w latach 30. XX w. przez Kate Campbell Hurd-Mead, historyczkę medycyny, lekarkę i aktywistkę działającą na rzecz praw kobiet.

W 1938 r. autorka opublikowała książkę poświęconą kobietom w medycynie od najwcześniejszych czasów aż po XIX w. („A History of Women in Medicine: From the Earliest of Times to the Beginning of the Nineteenth Century”). W swojej książce Hurd-Mead napisała o grobowcu w Dolinie Królów, w którym znajduje się podobizna kobiety-lekarki o imieniu Merit Ptah wraz ze wzmianką, że jest matką wysokiego kapłana zwanego głównym lekarzem.

Kwieciński przyznaje, że imię Merit Ptah istniało w czasach Starego Państwa (2575-2150 r. p.n.e.), ale nie pojawia się w żadnych zestawieniach egipskich lekarzy, nawet legendarnych. Nie ma go również wśród kobiet pełniących funkcje administracyjne.

Okazuje się jednak, że istniała inna kobieta, która ma wiele wspólnego z Merit Ptah. W latach 1929-30 prace archeologiczne w Gizie odsłoniły grobowiec Akhethetepa, dostojnika z czasów Starego Państwa. Przedstawiono tam postać kobiety o imieniu Peseshet, prawdopodobnie matki zmarłego, która została opisana jako „nadzorczyni kobiet uzdrowicielek”.

Peseshet i Merit Ptah rzekomo pochodzą z tego samego okresu, a ich imiona pojawiają się w grobowcach ich synów. Kwieciński dowodzi, że Hurd-Mead wiedziała o odkryciu grobowca Akhethetepa. Najprawdopodobniej pomyliła oba kobiece imiona. Tym sposobem Peseseth stała się Merit Ptah i pod tym imieniem rozpoczęła się jej kariera w dzisiejszych czasach jako pierwszej kobiety-lekarki.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.04.2024. Wiosenne przymrozki w sadzie - liście winorośli. PAP/Tytus Żmijewski

    Uprawy winorośli odczuwają skutki zmian klimatu

  • Fot. Adobe Stock

    Dwie masywne czarne dziury pochłaniają gwiazdy w jednej z galaktyk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera