Już słaba poświata zaburza produkcję melatoniny

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Nawet niewielkie zanieczyszczanie światłem w nocy, np. istnienie słabej poświaty, zaburza produkcję melatoniny u ludzi i różnych gatunków zwierząt. Od niej zależy natomiast praca zegara biologicznego.

Melatonina działa jak wewnętrzny zegar - przypominają naukowcy z Instytutu Leibniza ds. Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego. U ludzi i zwierząt hormon ten reguluje cykl dobowy - dostraja zegar biologiczny komórek, tkanek i narządów. Reguluje też sezonowe zjawiska, takie jak reprodukcja. U kręgowców - do których należy także człowiek - docierające do receptorów w oczach światło wstrzymuje wydzielanie tego hormonu.

Autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie "Sustainability", przejrzeli 1900 badań na temat zanieczyszczenia światłem, z których wybrali 72. Zawarte w nich dane wskazały, że bardzo słabe oświetlenie może zaburzyć produkcję melatoniny. W przypadku ryb wystarczy 0,01 luksa, u gryzoni 0,03 luksa, a u wrażliwych ludzi - 6 luksów. Czyste, niebieskie światło działa jeszcze przy mniejszym natężeniu.

Dla porównania, w czasie gwieździstej nocy światło ma natężenie 0,001 lux, a w czasie nocy z Księżycem w pełni - 0,3 luksa. Miejska poświata może osiągnąć nawet 0,1 luks, a uliczne oświetlenie to ok 150 luksów.

"To zaskakujące, ale już miejska poświata wystarczy, aby obniżyć produkcję melatoniny u różnych gromad kręgowców" - mówi główna autorka badania, dr Maja Grubisic.

Pochodzące z miast sztuczne światło oświetla niebo, odbija się od chmur, śniegu i deszczu.

"Miejskie poświaty działają na duże obszary, na skalę globu, co pokazują dane satelitarne. Nie ma badań produkcji melatoniny u gadów i płazów, ani żadnych badań długoterminowych. W szczególności nie są w pełni zrozumiane reakcje ludzkiego zdrowia" - dodaje współautor badania dr Andreas Jechow.

Więcej informacji na stronie:

https://www.fv-berlin.de/en/info-for/the-media-and-public/news/news/lichtverschmutzung-unterdrueckt-dunkelhormon-melatonin/

https://www.mdpi.com/2071-1050/11/22/6400 (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera