Polskie szanse i zaniechania - debata w Rzeszowie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tego, czy wolność została nam dana raz na zawsze i w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do stałego i stabilnego rozwoju gospodarczego naszego kraju, będzie można dowiedzieć się podczas otwartej debaty naukowej "Polskie szanse i zaniechania" w Rzeszowie.

Już 18 grudnia profesorowie: Aleksander Hall, Paweł Kowal i Tadeusz Pomianek oraz o. Ludwik Wiśniewski zainaugurują cykl paneli dyskusyjnych "W labiryncie świata".

Debaty organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Podobnie jak cykl "Wielkie Pytania w Nauce", tak i tu wszystkie spotkania mają charakter niekomercyjny. Rejestracji na debatę można dokonać poprzez stronę internetową: wlabiryncieswiata.wsiz.pl

Jak poinformowała WSiZ, w pierwszej części spotkania planowane są wykłady ekspertów. O. Ludwik Wiśniewski OP nawiąże do korzeni chrześcijaństwa oraz roli Kościoła w budowaniu wspólnej tożsamości europejskiej. Ponadto odpowie na pytania: Co jest istotą chrześcijaństwa i jaka jest recepta na to, aby Kościół stał się znakiem pojednania ludzi i państw. Profesor Paweł Kowal odniesie się do zagadnień związanych z budowaniem relacji z naszymi wschodnimi sąsiadami. Następnie prof. Aleksander Hall dokona krytycznej oceny polityki realizowanej z krajami Europy Zachodniej. Prof. Tadeusz Pomianek opowie o roli edukacji i nauki w procesie przemian gospodarczych i kształtowania polityki państwa. Ma on odpowiedzieć na pytanie, jakie procesy społeczno – gospodarcze, wczoraj i dziś - nas wzmacniały, a jakie nas degradowały i były źródłem podziałów społecznych.

W drugiej części spotkania paneliści wspólnie spróbują ocenić skutki transformacji w Polsce. Zastanowią się, dlaczego zdania Polaków na ten temat bywają skrajnie różne. Moderatorem dyskusji będzie Wojciech Bonowicz – felietonista "Tygodnika Powszechnego" (tygodnik jest partnerem merytorycznym cyklu). Poprosi on panelistów o odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby wzajemna nieufność i niechęć była źródłem refleksji, która zrodzi koncept na odnowienie państwa potrafiącego wykorzystać potencjał i społeczną energię na rzecz wspólnego dobra.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowczynie sprawdzą, co Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem

  • Fot. Adobe Stock

    Hipnoza jak plaster - czasem lekarzom się przydaje, ale rany nie leczy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera