Freski naskalne z Indonezji to najstarsza opowieść

Fot. EPA/GRIFFITH UNIVERSITY/RATNO SARDI
Fot. EPA/GRIFFITH UNIVERSITY/RATNO SARDI

Freski w indonezyjskiej jaskini, przedstawiające polowanie na bawoły, liczą 44 tys. lat – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”. Mogą to być najstarsze rysunki, które opowiadają przebieg wydarzeń, w tym wypadku – polowania.

Na fresku widoczne są zwierzęta przypominające małe bawoły anoa oraz dzikie świnie, na które polują postacie o wyglądzie częściowo ludzkim, a częściowo zwierzęcym, zaopatrzone we włócznie i prawdopodobnie liny.

Znalezisko opisuje zespół pod kierunkiem badaczy z Griffith University w Brisbane (Australia). Odkrywcą fresków jest indonezyjski archeolog i badacz jaskiń, Pak Hamrullah.

Freski znajdują się w jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, leżącej na wschód od Borneo.

Zespół dokonał datowania kalcytu z jaskini. Datowanie oparto na analizie rozpadu uranu na tor. Odkryto, że kalcyt na przedstawieniu świni zaczął formować się co najmniej 43 tys. 900 lat temu, a na bawołach co najmniej 40 tys. 900 lat temu.

Freski z Indonezji nie należą do najstarszych na świecie. W ubiegłym roku ogłoszono odkrycie rysunków naskalnych w Afryce Południowej, które datowano na 73 tys. lat. Mimo to jednak mogą być najstarszymi przedstawieniami, na których opowiedziano jakąś historię. Dotąd uważano, że najstarsze takie przedstawienia pochodzą z jaskiń Europy, jednak europejskie freski datowane są na 14 tys.-21 tys. lat.

Na Sulawesi naliczono dotąd 242 jaskinie, w których znajdują się prehistoryczne freski. Nowe odkrywane są co roku.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera