Lactobacillus pomaga zniszczonej przez alkohol mysiej wątrobie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bakterie Lactobacillus rhamnosus przywróciły myszom zrównoważony mikrobiom jelitowy i poprawiły stan uszkodzonej przez przewlekle przyjmowany alkohol wątroby – informuje "Journal of Medicinal Food”.

Badania na myszach przeprowadzili chińscy naukowcy z Jilin Agricultural University, National Processing Laboratory for Soybean Industry and Technology oraz National Engineering Laboratory for Wheat and Corn Deep Processing w Changchun.

Gryzonie spożywały alkohol przez 8 tygodni, przy czym przez ostatnie 2 tygodnie były karmione dietą wysokotłuszczową i otrzymywały granulki zawierające bakterie Lactobacillus rhamnosus (LGG), w różnych dawkach (niskiej, średniej i wysokiej).

Jak wykazali badacze, podawanie LGG w sposób zależny od dawki łagodzi indukowane alkoholem uszkodzenie wątroby, zmniejszając gromadzenie tłuszczu i odpowiedź zapalną w tym narządzie. Probiotyczny efekt LGG przywrócił mikrobiomowi jelitowemu naruszoną przez spożycie alkoholu równowagę. W jelicie krętym i jelicie ślepym spadła liczba bakterii Gram-ujemnych, a wzrósł udział Gram-dodatnich.

Zdaniem komentującego doniesienie redaktora Michael Zemela (profesor emerytowany University of Tennessee i dyrektor naukowy, NuSirt Biopharma), ta demonstracja wpływu probiotycznej interwencji ma ekscytujący potencjał w zapobieganiu i leczeniu choroby wątroby wywołanej alkoholem, a także niealkoholowego stłuszczenia wątroby. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera