
Reprodukcję najbardziej znanego i zarazem jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską "Księgą Umarłych" będzie można obejrzeć w weekend (7-8 grudnia) w poznańskim Muzeum Archeologicznym. W czasie wernisażu odbędzie się wykład egiptologa dr. Andrzeja Ćwieka.
Papirusowy manuskrypt, będący swego rodzaju przewodnikiem po zaświatach, wyszedł spod ręki tebańskiego pisarza Aniego w starożytnym Egipcie. Wierzono tam, że zapewnia on duchową pomyślność i pomaga ochronić duszę przed demonami czyhającymi w drodze na sąd Ozyrysa.
Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.
Papirus Aniego, pisarza królewskiego z czasów panowania Ramzesa II (XIX dynastia, ok. 1250 p.n.e.), miał pierwotnie ponad 23 metry długości. Pocięto go na 37 kawałków, kiedy został wykradziony z Egiptu w 1888 roku przez E. A. W. Budge’a, kuratora zbiorów egipskich w Muzeum Brytyjskim.
Dzieło zawiera najważniejsze rozdziały "Księgi Umarłych", bogato ilustrowane tak zwanymi winietami ukazującymi zmarłego i jego żonę w trakcie różnych etapów pośmiertnej drogi w Zaświaty, w tym egipski „Sąd Ostateczny”, czyli ważenie serca zmarłego przed sądem Ozyrysa, władcy państwa umarłych.
Wierną kopię manuskryptu premierowo zaprezentowano podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w październiku br.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 7 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27). W jego trakcie egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego dr Andrzej Ćwiek wygłosi wykład pt. „Egipska Księga Umarłych”. Muzealnicy zapraszają również na oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty papirusu.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.