Wystawa o dokonaniach polskich archeologów w Muzeum Egipskim w Kairze

Świątynia Hatszepsut w Deir-el-Bahari. Polacy prowadzą tutaj prace archeologiczno-konserwatorskie od dziesięcioleci. Fot. S. Zdziebłowski
Świątynia Hatszepsut w Deir-el-Bahari. Polacy prowadzą tutaj prace archeologiczno-konserwatorskie od dziesięcioleci. Fot. S. Zdziebłowski

Najważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych w Egipcie prezentuje wystawa "60 lat Stacji Badawczej w Kairze", którą do 15 grudnia br. można oglądać w Muzeum Egipskim w Kairze.

Trójwymiarowy model amfiteatru odkrytego przez Polaków w Aleksandrii i plansze poświęcone polskim misjom badawczym działającym w Egipcie prezentowane są na ekspozycji w Muzeum Egipskim w Kairze - poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Pretekstem do zorganizowania wystawy jest jubileusz 60-lecia Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze. Prof. Kazimierz Michałowski utworzył ją 19 stycznia 1959. Ekspozycja jest zwieńczeniem obchodów tej rocznicy.

Ekspozycja przedstawia najważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych, nie tylko z UW, lecz także współpracujących instytucji, które również miały swój udział w przygotowaniu wystawy – przede wszystkim Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

"Historia Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze to dziesiątki projektów i setki zaangażowanych w nie polskich archeologów, egiptologów, konserwatorów, architektów. Wielu z nich całą swoją karierę naukową związało z badaniami w Egipcie. Wielkie interdyscyplinarne przedsięwzięcia w Deir el-Bahari i Aleksandrii rozpoczęte przez profesora Michałowskiego w pierwszych latach działalności Stacji kontynuowane są do dziś, dostarczając wciąż nowej wiedzy o przeszłości Egiptu" - napisał w przedmowie do katalogu wystawy dyrektor CAŚ UW, dr Artur Obłuski.

Wystawa powstała we współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW z Ministerstwem Starożytności Egiptu oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Egipcie. Finansowana jest ze środków przyznanych przez polski resort nauki.

Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze jest najstarszą polską placówką naukową w rejonie Egiptu i Bliskiego Wschodu. Stacja koordynuje działania polskich misji archeologicznych, pełni również funkcję reprezentacyjną - promuje polską naukę i kulturę na arenie międzynarodowej. Projekty w ramach Stacji nie polegają jedynie na prowadzeniu wykopalisk. W wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma konserwacja i udostępnienie zabytku zwiedzającym. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie - Stacja nigdy nie zawiesiła działalności.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera