Studenci medycyny z Olsztyna mistrzami Polski w szyciu chirurgicznym

 Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym w Zielonej Górze. PAP/Lech Muszyński 29.11.2019
Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym w Zielonej Górze. PAP/Lech Muszyński 29.11.2019

Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmijsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze. W mistrzostwach wzięło udział 20 zespołów z większości uczelni medycznych w kraju.

Wyniki piątkowej rywalizacji zostały ogłoszone w sobotę, podczas Ogólnopolskiego Forum Kół Naukowych Uczelni Medycznych.

Drugie miejsce zajęła w mistrzostwach drużyna Studenckiego Koła "Graf" Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a na trzecim stopniu podium stanęli studenci z tej samej stołecznej uczelni - z Koła Studenckiego Neurochirurgii.

"Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niestety, z uwagi na ograniczenia lokalowe nie mogliśmy zaprosić na nią wszystkich chętnych. Sam poziom zawodów był wręcz ekspercki i jedynie detale zadecydowały o przyznaniu czołowych miejsc w mistrzostwach" – powiedział PAP przew. Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw, kier. Katedry Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego dr n. med. Paweł Jarmużek.

Mistrzostwa zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej - teoretycznej – studenci wysłuchali wykładów mających przygotować ich do praktycznej odsłony rywalizacji. W niej 4-osobowe zespoły miały za zadanie m.in. zszycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Szwy były wykonywane na nóżkach i jelitach wieprzowych.

Na wykonanie zadań drużyny miały godzinę. Były bonusy za szybsze zakończenie pracy, ale głównym kryterium oceny był sam efekt końcowy. Jury brało pod uwagę dobór rodzaju szwu do danego zespolenia, wybór odpowiednich igieł, nici i innych narzędzi oraz oczywiście sam efekt końcowy.

Dr Jarmużek zaznaczył, że szycie chirurgiczne jest trudnym elementem umiejętności lekarskich, wymagającym nie tylko sprawności manualnych, ale również specjalistycznej wiedzy oraz ciągłego treningu i dokształcania, by w jak najlepszy sposób wykorzystywać postęp technologiczny w tej dziedzinie medycyny.

Tegoroczna impreza odbyła się w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze, gdzie w sobotę jej uczestnicy wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w Ogólnopolskim Forum Kół Naukowych Studentów Medycyny.

Organizatorami mistrzostw i forum byli: Katedra Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.(PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera