![Młody zając bielak na wybiegu ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 28.11.219](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201911/34733473_34733469.jpg.webp?itok=cicYEQsq)
Wrocławskie zoo rozpoczęło hodowlę zajęcy bielaków – gatunku, który w Polsce występuje jedynie w północ-wschodniej cześć kraju. Pięć młodych bielaków przyjechało do wrocławskiego zoo z St. Petersburga; wrocławski ogród jest jedynym w Polsce, który hoduje ten gatunek.
W Polsce występują dwa gatunki zająca – szarak i bielak. Bielak jest pod ścisłą ochroną i występuje jedynie w północno-wschodniej Polsce. Stwierdzono jego występowanie w kilku miejscach w Puszczy Augustowskiej – powiedziała w czwartek PAP Joanna Kij z biura prasowego wrocławskiego zoo.
Władze ogrodu zapowiadają, że zamierzają hodować zająca bielaka, aby w przyszłości można było zwiększyć liczebność jego naturalnej populacji. Do wrocławskiego zoo z ogrodu zoologicznego w St. Petersburgu przywieziono pięć zajęcy bielaków.
Bielak zamieszkuje obszary północnej Europy i Azji. Występuje w Alpach, górzystych terenach Irlandii i Szkocji oraz w północnej części Japonii. Zwierzę prowadzi nocny tryb życia. Gatunek ten powoli zanika w Europie z powodu zmian klimatycznych i niszczenia jego naturalnych siedlisk przez człowieka.
Zając bielak objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową od 1952 r. Jest też wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i wymieniony na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Dodatkowo, od przełomu XX i XXI w., podlega ochronie międzynarodowej. (PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ robs/
Galeria (4 zdjęcia)
-
1/4Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 28.11.219
-
2/4Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 28.11.219
-
3/4Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 28.11.219
-
4/4Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 28.11.219
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.