
W ostatnich 50 latach w USA liczba zgonów dzieci z powodu zadławienia małymi przedmiotami spadła o 75 proc. – informuje pismo „JAMA”.
Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. W przypadku małych dzieci częstą przyczyną jest połknięcie małego przedmiotu czy zakrztuszenie pokarmem.
Analizę danych z lat 1968 - 2017 przeprowadzili specjaliści z Ann & Robert H. Lurie Children`s Hospital w Chicago. Jak się okazało, liczba zgonów dzieci z powodu zadławienia małymi przedmiotami spadła w tym okresie o 75 proc. Znaczącą rolę w tak dużym spadku liczby zgonów mogły odegrać różnego rodzaju regulacje dotyczące ryzyka zadławienia wprowadzone w ciągu ostatnich 50 lat (chociaż projekt badania nie pozwala ustalić bezpośredniego związku przyczynowego).
W efekcie na opakowaniach i naklejkach pojawiają się ostrzeżenia „produkt zawiera małe części”, w USA nie można kupić jajek – niespodzianek z małymi składanymi zabawkami, plastikowe skuwki od jednorazowych długopisów mają otwory przepuszczające powietrze a cały nakład pisma pediatrycznego, które zalecało podawanie niemowlętom surowej marchewki poszedł na przemiał. Mimo wszystko 184 dzieci w USA zmarło z powodu zadławienia w roku 2017.
„Chociaż z biegiem lat obserwujemy znaczny postęp w zmniejszaniu liczby przypadków zadławienia u dzieci, musimy zrobić więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo małym dzieciom - powiedziała autorka badania, dr Jennifer Lavin z Ann & Robert H. Lurie Children`s Hospital w Chicago. - Wzywamy rodziców do zachowania szczególnej ostrożności i trzymania małych przedmiotów z dala od dzieci poniżej 3 lat, szczególnie, gdy starsze rodzeństwo bawi się zabawkami, których małe części stwarzają ryzyko zadławienia młodszych dzieci”.
Wprowadzona w roku 1969 ustawa Child Protection and Toy Safety Act stworzyła podstawy do zakazu sprzedaży przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia produktów, które zawierałyby części mniejsze niż drogi oddechowe dziecka (lub części mieszczące się w cylindrze testowym). Zakaz ten został wprowadzony w życie w roku 1979. W 1994 roku zaostrzono wymogi dotyczące etykiet ostrzegających o zagrożeniach na zabawkach, a przepisy dotyczące małych części zostały zaostrzone.
”W latach 90. nastąpił znaczny spadek liczby zadławień dzieci w wieku poniżej 3 lat - mówi dr Lavin. - Wydaje się, że prawodawstwo dotyczące etykiet ostrzegawczych zdecydowanie się przydało. Konieczne są dalsze wysiłki na szczeblu krajowym, aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność eliminacji zgonów w wyniku zadławienia się u małych dzieci".
Dr Lavin i współpracownicy podkreślają potrzebę ponownego przemyślenia projektu cylindra testowego, biorąc pod uwagę, że 23 proc. śmiertelnych zadławień spowodowanych małymi przedmiotami przypada na obiekty, które przeszły obowiązujący obecnie test. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.