Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
27.11.2019 aktualizacja 27.11.2019

Wokół czarnych dziur mogą istnieć planety

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe obliczenia pokazują, że planety mogą powstawać nawet wokół największych czarnych dziur, znajdujących się w centrach galaktyk. Wokół czarnych dziur mogą istnieć systemy planetarne o zadziwiającej skali - komentują naukowcy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kagoshimie i Japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego twierdzą, że tzw. supermasywnym czarnym dziurom mogą towarzyszyć tysiące planet. Takie kolosalne obiekty znajdują się np. w centrach galaktyk.

„Przy odpowiednich warunkach, planety mogą powstawać w niesprzyjających środowiskach, np. wokół czarnej dziury” - twierdzi prof. Keiichi Wada, współautor pracy opublikowanej na łamach „Astrophysical Journal”.

Według obecnej, uznanej teorii, planety tworzą się ze złożonych z pyłu dysków otaczających młode gwiazdy. Tymczasem niektórym, supermasywnym czarnym dziurom towarzyszy materia w postaci ciężkich, gęstych dysków. Taki dysk może zwierać pył o masie 100 tys. razy przekraczającej masę Słońca.

Badacze przeprowadzili więc teoretyczne analizy sprawdzające możliwość formowania się planet w takich miejscach. „Nasze obliczenia pokazują, że dziesiątki tysięcy planet o masie 10 razy większej niż masa Ziemi może się utworzyć w odległości 10 lat świetlnych od czarnej dziury” - mówi prof. Eiichiro Kokubo. „Wokół czarnych dziur mogą istnieć systemy planetarne o zadziwiającej skali” - dodaje.

Jak wyjaśniają badacze, pył wokół czarnej dziury jest tak gęsty, że potężne promieniowanie emitowane przez centrum układu jest blokowane i powstają odpowiednie dla formacji planet rejony o niskiej temperaturze. W takich miejscach, cząstki pyłu i lodu mogą łączyć się w większe skupiska.

Obecnie nie istnieją metody wykrywania tego typu planet. Naukowcy liczą jednak, że ich odkrycie otworzy nowe ścieżki astronomicznych badań.

Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024