Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
21.11.2019 aktualizacja 21.11.2019

Rektor UW: uczelnię w rankingach może "podciągnąć" nawet jeden badacz

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys. Fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawski   Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys. Fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawski

Pozycja uczelni w międzynarodowych rankingach - np. w liście szanghajskiej - może się zmienić o kilkadziesiąt miejsc dzięki zaledwie jednemu badaczowi - mówi w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys.

PAP: W ostatnim rankingu szanghajskim - wykazie najlepszych uczelni świata - Uniwersytet Warszawski spadł z 4. do 5. setki. Dlaczego?

M.P.: W rankingu szanghajskim bardzo istotną rolę odgrywają m.in. pojedyncze osoby - nie tylko nobliści, ale i najczęściej cytowani naukowcy świata z danej uczelni (highly cited researchers). W poprzednich latach na takiej liście naukowców był matematyk z UW. To spowodowało przesunięcie się UW o kilkadziesiąt miejsc wyżej w rankingu szanghajskim. Ta lista najczęściej cytowanych osób świata zmienia się jednak dynamicznie, praktycznie co roku. W jej nowej wersji wspomnianego naukowca już nie było, więc pozycja UW spadła. Na liście pojawiła się natomiast osoba z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, co spowodowało poprawę pozycji UJ w rankingu.

PAP: Jeden naukowiec może się przyczynić aż do takiego przetasowania?

M.P.: Tak. Nasze szacunki pokazują, że w tej sytuacji była to różnica aż 60-70 miejsc. Oczywiście uniwersytet prowadzi też ciągle inne działania na rzecz poprawy notowań rankingowych. Te inne działania dają jednak efekty znacznie wolniej, niż aktualna pozycja poszczególnych naukowców. Ale są też różne rankingi. W rankingu Times Higher Education nasze miejsce jest podobne, jak dotychczas.

PAP: W rankingach brani są pod uwagę nobliści, którzy ukończyli daną uczelnię. Literacka Nagroda dla Olgi Tokarczuk - absolwentki UW - chyba jednak w rankingach nie pomoże...

M.P.: Nie, nagrody z literatury nie są brane pod uwagę w rankingach uczelni, bo mają trochę inny charakter. Liczą się tylko nagrody z fizyki, chemii, fizjologii i medycyny, ekonomii oraz nagrody Fieldsa przyznawane w matematyce.

Bardzo poważną rolę w rankingach odgrywa jednak parametr jakim jest reputacja uczelni. Jest on mierzony dzięki ankietom rozsyłanym po świecie. Uniwersytety nawet bardzo dobre, ale o których mało się słyszy, słabo wypadają w tych w ankietach. W związku z tym ich pozycja rankingowa jest - nazwijmy to - umiarkowana.

To, że Uniwersytet Warszawski uczestniczy w takich międzynarodowych inicjatywach, jak Sojusz 4EU+, który ma status Uniwersytetu Europejskiego i łączy nas m.in. z paryską Sorboną czy Uniwersytetem Kopenhaskim, a także przedsięwzięciach realizowanych w ramach Europejskich Wspólnot Wiedzy i Innowacji oraz w Międzynarodowych Agendach Badawczych - spotyka się z zainteresowaniem w innych krajach. To zaś przekłada się później na rozpoznawalność uczelni w środowisku międzynarodowym.

PAP: Czy utworzenie federacji Uniwersytetu Warszawskiego z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym - do czego obie uczelnie się przygotowują - pomoże osiągnąć lepsze wyniki w rankingach?

M.P.: Jesteśmy uniwersytetem o szerokim profilu i chcielibyśmy prowadzić badania wszechstronne. Brakuje nam jednak jednej istotnej części - to są badania związane z medycyną. Co więcej, jeśli chodzi o medycynę, w Polsce mamy wielu znakomitych badaczy. Wciąż jednak jeszcze nie wiadomo, jak instytucje tworzące rankingi traktować będą taką federację. Być może będziemy musieli wyjaśniać, czym taka federacja w ogóle jest.

Rozmawiała: Ludwika Tomala 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024