Otwarty dostęp i wydawanie czasopism naukowych na wolnych licencjach – m.in. te zagadnienia będą poruszane podczas wtorkowej konferencji poświęconej Platformie Polskich Publikacji Naukowych, która odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Projekt pod nazwą „Platforma Polskich Publikacji Naukowych” skierowany jest głównie do redaktorów i wydawców czasopism naukowych. Jego celem jest udostępnienie - w modelu otwartego dostępu - znacznej części bieżących polskich publikacji naukowych.
„O otwartym dostępie mówimy wtedy, kiedy publikacje naukowe lub dane badawcze udostępniane są jednocześnie online, za darmo i bez ograniczeń technicznych. Wolny dostęp może być połączony z udzieleniem wolnej licencji, ale nie musi” – podano w broszurze. I dodano, że to rozwiązanie zwiększa widoczność danych publikacji w internecie, a co za tym idzie, może podnieść poziom cytowalności prac naukowców.
Projekt przewiduje więc stworzenie i prowadzenie platformy do przechowywania i udostępniania tych naukowych zasobów. Jak podają organizatorzy, najpierw na platformie znajdzie się 300 tys. artykułów naukowych z Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.
Następnie planowane jest udostępnienie 90 tys. artykułów naukowych (wraz z metadanymi) z ponad 1000 polskich czasopism naukowych. 25 tys. z tych artykułów objętych zostanie otwartymi licencjami, ze wskazaniem na licencje Creative Commons (chodzi o narzędzia prawne służące do udostępniania treści w otwartym dostępie).
Spotkanie odbędzie się we wtorek 5 listopada. Podczas szkolenia poruszone zostaną takie zagadnienia jak m.in. otwarty dostęp czy wydawanie czasopisma na wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawa autorskie.
Jak podano, spotkanie jest bezpłatne, a rejestrować można się poprzez stronę: www.pppn.icm.edu.pl. Organizatoremi jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt „Platforma Polskich Publikacji Naukowych” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna jego wartość wynosi ponad 5,16 mln zł, a czego dofinansowanie to ponad 4,37 mln zł.
PAP Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.