Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
28.10.2019 aktualizacja 28.10.2019

Białystok/ Literaturoznawcy dyskutują o twórczości poety Wiesława Kazaneckiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O twórczości Wiesława Kazaneckiego - a także laureatów nagrody literackiej jego imienia, wśród których jest m.in. Ignacy Karpowicz i Anna Kamińska - rozmawiają w poniedziałek literaturoznawcy na Uniwersytecie w Białymstoku.

Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek rano, potrwa do późnego popołudnia; organizowana jest przez Uniwersytet w Białymstoku (UwB). Bierze w niej udział blisko 20 literaturoznawców z całego kraju.

Wiesław Kazanecki (1939-1989) poeta, prozaik i publicysta, urodził się i tworzył w Białymstoku. W tym roku przypada 80. rocznica jego urodzin i 30. rocznica śmierci. "To najbardziej znany, rozpoznawalny i najważniejszy póki co poeta Białegostoku. Postanowiliśmy go uczcić naukowo konferencją" - powiedział PAP jeden z organizatorów, literaturoznawca dr hab. Marek Kochanowski w UwB. Dodał, że pierwsza taka konferencja miała miejsce dziesięć lat temu - z okazji 70. rocznicy urodzin poety, i w całości poświęcona była tej postaci.

Kochanowski powiedział też, że warto dziś mówić o Kazaneckim nie tylko ze względu jako twórcy związanym z miastem, ale też dlatego, że jest on autorem "trudnym, wymagającym i wciąż nie do końca zbadanym".

Zakres tematyczny konferencji rozszerzono o twórczość laureatów przyznawanej od 28 lat Nagrody Literackiej prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, którą wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Kochanowski powiedział, że przez te wszystkie lata patron nagrody "dochował się wielu laureatów", którym warto poświęcić uwagę, bo są wśród nich znani i rozpoznawalni twórcy.

Wśród laureatów są m.in. Anna Kamińska, Krzysztof Czyżewski, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Nesterowicz, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Mira Łuksza, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Michał Książek, Anna Sołbut.

Kochanowski, który zasiada także w kapitule nagrody Kazaneckiego, powiedział, że od kilku lat nagroda, a także patron, są coraz bardziej rozpoznawalni. "Nagroda staje się też nagrodą sprofesjonalizowaną. Rzeczywiście można się dowiedzieć o niej w Polsce, miasto dba o reklamę, sami laureaci podkreślają to wyróżnienie" - mówił.

Otwierając konferencję Kochanowski mówił, że ta uwaga badaczy literatury należy się Kazaneckiemu i laureatom jego nagrody.

Dr hab. Irena Szczepankowska z UwB otwierając konferencję podkreślała, że twórczość tych pisarzy "niesie przesłania uniwersalne". "Twórczość jest zakorzeniona, związana z małą ojczyzną: z regionem, z Białymstokiem" - dodała. Parafrazując Kazaneckiego Szczepankowska powiedziała, że ci pisarze "potrafią wydobywać złoto z tej kopalni, z tej ziemi, sami są tym złotem, które państwo pomagają nam odkrywać, pokazywać światu".

Wśród referatów wygłaszanych na konferencji przez literaturoznawców znalazły się m.in. o kryminałach Krzysztofa Gedroycia, twórczości Michała Książka, opowieściach biograficznych Anny Kamińskiej czy pisarstwie Ignacego Karpowicza.

Wiesław Kazanecki urodził się w 1939 roku. Studiował polonistykę w Opolu, tam debiutował w 1959 roku. W latach 60-tych wrócił do Białegostoku. Jego książka "Kamień na kamieniu" (1964) przypadła na czasy tzw. polskiej małej stabilizacji. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022