Nagrody i wyróżnienia

Rusza Wiki Science Competition - konkurs dla pasjonatów fotografii i nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wiki Science Competition to i międzynarodowy konkurs na zdjęcia dokumentujące świat nauki. Polska edycja rozpocznie się 4 listopada i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wszystkie fotografie zgłoszone do konkursu trafią do zbiorów Wikipedii, a najlepsze zostaną nagrodzone.

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs odbywający się w tym roku w okresie od 4 listopada do 15 grudnia. Organizatorem polskiej edycji konkursu jest Wikimedia Polska.

Jak wyjaśniają organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, celem konkursu jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki, np. obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Ma on też zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto kocha i dostrzega wyjątkowość świata nauki.

Wszystkie zdjęcia trafią do zbioru Wikimedia Commons, które będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

Nagrodami w tegorocznej edycji są karty podarunkowe w wysokości 1600, 1000 i 800 zł. Przyznanych zostanie również 6 wyróżnień z nagrodami w wysokości 100 zł. Konkurs został podzielony na kategorie: ludzie nauki, zdjęcia mikroskopowe, media niefotograficzne, zestawy zdjęć, natura i kategoria ogólna.

W jury konkursu zasiądą: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczkowska, historyczka sztuki, dr Aleksandra Janusz-Kamińska, biolożka molekularna, lek. Paulina Łopatniuk, patomorfolożka, Sebastian Soberski, astronom, dr Wojciech Sternak, fotograf, kulturoznawca, Karolina Sulich, bioartystka.

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował inne kraje, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski).

„W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Kolejna edycja odbyła się w 2017 roku. Polscy uczestnicy załadowali wtedy ponad 400 plików. Przesłane na konkurs zdjęcia ilustrują tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata” - przypomniano w komunikacie.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera