Walka ze smogiem, gospodarka niskoemisyjnej w największych miastach, zrównoważony rozwój, biogospodarka i ekologia będą głównymi tematami piątej edycji Forum Green Smart City, które odbędzie się od 24 do 25 października w Krakowie.
Organizatorem forum jest Uniwersytet Rolniczy (UR) w Krakowie. Misją Forum jest zwiększanie świadomości o stanie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego eliminacji, a także przekazywanie praktycznych rozwiązań na rzecz "inteligentnych miast i wsi" oparciu o najnowsze technologie.
"Szybkie tempo rozwoju gospodarczego, zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, zmniejszająca się ilość zasobów naturalnych, brak troski o jakość życia przyszłych pokoleń powodują, że kluczowego znaczenia nabiera podjęcie działań, które powstrzymają negatywne skutki rozwoju cywilizacji. Aby to osiągnąć, potrzebne są zintegrowane działania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym" - tłumaczy rzecznik prasowy UR Izabella Majewska.
Na forum spotkają się władze samorządowe, przedstawiciele uczelni, funduszy ochrony środowiska i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Małopolski. Forum jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych kwestią inteligentnych miast i wsi - Smart City oraz Smart Villages, w tym rewitalizacji usług na obszarach wiejskich z pomocą innowacji społecznych i cyfrowych.
Jest gorzej, niż można by sądzić – o smogu w Krakowie opowiedzą prof. dr hab. Marek Michalik z Instytutu Nauk Geologicznych, Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr hab. inż. Wanda Wilczyńska-Michalik z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wpływ zanieczyszczenia powietrza na występowanie zawału serca u mieszkańców Krakowa omówi dr hab. n. med. Ewa Konduracka z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dr hab. inż. Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pokaże, jak można wykorzystać technologie geoinfomatyczne w zarządzaniu zieloną infrastrukturą miasta. Dr Małgorzata Pink z tej samej uczelni przedstawi biogospodarkę jako instrument ekonomii zrównoważonego rozwoju.
Plan pozostałych wystąpień oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://fgsc.urk.edu.pl/
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.