Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2022
PL EN
10.10.2019 aktualizacja 10.10.2019

Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 9 tys. studentów rozpoczęło w czwartek nowy rok akademicki na Uniwersytecie w Białymstoku. Władze uczelni podkreślają, że to wyjątkowy rok - w nowej strukturze i z nowymi wyzwaniami, jakie niesie Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Uniwersytet w Białymstoku jest jedną z największych uczelni w regionie, gdzie kształci się ponad 9 tys. studentów, w tym ok. 1,9 tys. na pierwszym roku.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, mówiąc dziennikarzom o nowym roku akademickim - podkreślił, że jest on "wyjątkowy" ze względu na wprowadzenie w życie Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki). "Ustawy, która z jednej strony +spina+ działalność uniwersytetu, kieruje nas w określone tory, przede wszystkim tory naukowe, ale z drugiej strony daje nam szereg możliwości, usamodzielnienia, autonomiczności, różnego typu działalności. Zatem patrzymy na te nowe czasy troszeczkę przestraszeni, bo nie wiemy, co będzie, ale z drugiej strony - zmobilizowani, silni, gotowi" - mówił Ciborowski.

Powiedział, że w tym roku zmieniła się struktura uczelni, powstały nowe jednostki oparte na dyscyplinach naukowych. "Dzisiaj te nowe struktury są tym wyzwaniem, które pozwoli nas ocenić dobrze lub gorzej w ewaluacji" - mówił rektor. Jego zdaniem ewaluacja - zaplanowana na 2021 rok - będzie wyznacznikiem działania uczelni w dalszej perspektywie. "Dopiero za dwa lata się okaże, kto zyska - a kto straci z tytułu tego innego sposobu oceny jednostki" - dodał.

Według rektora jego uczelnia jest w dobrej kondycji, jeśli chodzi o zaangażowanie studentów - czy ambitne badania, prowadzone przez pracowników. Uczelnia inwestuje też w infrastrukturę. Ruszyła budowa gmachu biblioteki uniwersyteckiej oraz obserwatorium astronomicznego z planetarium.

Biorący udział w inauguracji wiceminister nauki Sebastian Skuza powiedział dziennikarzom, że rok 2019 jest na uczelniach rokiem szczególnym ze względu na odbywającą się tam "debatę na tematy zasadnicze", dotyczące tożsamości uczelni, kierunków ich rozwoju czy wyzwań na najbliższe lata. Dodał, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zwiększa autonomię uczelni, "tworząc ogólne ramy", które treścią mają wypełniać same uczelnie, wspólnoty akademickie.

Skuza ocenił, że Uniwersytet w Białymstoku jest dobrą uczelnią, przed którą stoją duże wyzwania związane z ewaluacją. "Życzę uczelni, żebyśmy przy następnej dużej rocznicy mogli mówić o uczelni w Białymstoku jako o uczelni aspirującej do grupy uczelni badawczych" - powiedział.

Według ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego widać zmiany, jakie przeszedł Uniwersytet w Białymstoku, który "z malutkiej prowincjonalnej uczelni" stał się samodzielny, może się rozwijać i "patrzeć z optymizmem na te zmiany instytucjonalne i prawne, które się w tym roku dokonały". Jak zastrzegł, nie każda duża uczelnia "skazana jest na sukces", ale każdy uniwersytet powinien mieć swoją specyfikę, niszę, w której będzie lepszy od innych. W tym widzi on szansę dla białostockiej uczelni.

Podczas inauguracji odczytano też listy skierowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i ministra nauki i szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 r. Wcześniej - jak informuje uczelnia - przez niemal 30 lat działał jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 października tego roku na UwB funkcjonuje 15 jednostek: dziewięć wydziałów i pięć instytutów oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Największą inwestycją w dziejach uczelni była budowa kampusu, który działa od kilku lat. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. W przyszłym roku ma być otwarte planetarium a w 2021 gmach biblioteki. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022