Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Akademia Morska zainaugurowała rok akademicki

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk (L), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha (P) i rektor Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab.inż.kpt.ż.w. Wojciech Ślączka (C) uczestniczą w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 Akademii Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki 28.09.2019
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk (L), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha (P) i rektor Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab.inż.kpt.ż.w. Wojciech Ślączka (C) uczestniczą w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 Akademii Morskiej w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki 28.09.2019

Z udziałem władz Akademii Morskiej w Szczecinie, jej studentów i zaproszonych gości w sobotę zainaugurowano rok akademicki 2019/2020. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślał na uroczystości rolę uczelni morskich.

"Dziś wszystkie nasze szkoły morskie mają bardzo ważne zadanie" - powiedział u stóp Wałów Chrobrego Gróbarczyk. "Polska będzie kandydować do rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Naszym głównym atutem jest szkolnictwo morskie; chcemy to szkolnictwo rozpropagowywać na cały świat" - dodał.

"Rząd przygotował bardzo ambitny plan rozbudowy gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego" - kontynuował Gróbarczyk. "To podwojenie przeładunków w porcie w Szczecinie, ale również budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu, to również wzmocnienie i rozbudowanie naszej pozycji na rynkach żeglugowych bliskiego i dalekiego zasięgu. To bardzo ważne pod kątem roli uczelni i kształcenia nowych kadr" - dodał Gróbarczyk.

Szef resortu gospodarki morskiej powiedział także, że jeśli uczelnia będzie gotowa i wyrazi wolę, to ministerstwo podejmie wszystkie niezbędne działania, aby akademia przekształciła się w przyszłym roku w uniwersytet.

Swoje słowa do uczestników inauguracji skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał je wiceszef kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

"Niech nadchodzący rok będzie dla państwa czasem sukcesów i satysfakcji, czasem pomyślności i powodzenia we wszystkich podjętych zamierzeniach" - napisał Duda. "Dziękuję państwu za pełnioną z poświęceniem misję kształcenia przyszłych oficerów marynarki handlowej i specjalistów w dziedzinach związanych z gospodarką morską oraz za prowadzone w tym zakresie badania" - dodał.

Prezydent podkreślał także rolę kadry uczelni w rozwoju polskiej gospodarki morskiej. "Jest niezwykle ważne, aby potencjał wynikający z osiągnięć i dorobku polskich uczelni i ośrodków naukowych w tym związanych z morzem, transportem i żeglugą morską dobrze spożytkować dla rozwoju poszczególnych regionów i całego kraju" - napisał.

Tuż przed inauguracją władze uczelni podpisały z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej umowę o współpracy. Jej założenia to m.in. wspólna realizacja przedsięwzięć badawczych, wymiana kadry, kształcenie doktorantów i wspólne publikacje w czasopismach naukowych.

W Akademii Morskiej w Szczecinie kształci się obecnie około 3 tys. studentów. Pierwszy rok rozpoczęło około 550 osób, w tym 110 obcokrajowców.

W tegorocznym naborze królowały nawigacja, logistyka, a także mechanika i budowa maszyn, ale to zainteresowanie informatyką przeszło oczekiwania uczelni. Ten znany już kierunek będzie teraz częścią nowego wydziału - Informatyki i Telekomunikacji. Uczelnia podkreśla, że obecny rok akademicki to jej wyraźny zwrot w kierunku najnowszych technologii.

Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Uczelnia jest kontynuatorką tradycji edukacji morskiej od 1947 roku w Szczecinie. W latach 1947-2017 jej mury opuściło niemal 15 tysięcy absolwentów.

Głównym celem działalności uczelni jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr oficerskich: nawigatorów i mechaników, odpowiadających wymaganiom współczesnej floty transportowej i rybackiej, oraz kształcenie eksploatacyjnych służb armatorskich i portowych floty morskiej i śródlądowej. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Tomasz Gzell

    Kraków/ Wiceminister nauki: ok. 20 proc. zagranicznych absolwentów naszych uczelni zostaje w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa polskie zespoły badawcze otrzymały finansowanie w ramach CHIST-ERA Call 2023

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera