Historia i kultura

Polski naukowiec wytropił migracje starożytnych greckich garncarzy

Dr Lis przy analizie petrograficznej. Fot. Carlotta Gardner
Dr Lis przy analizie petrograficznej. Fot. Carlotta Gardner

Problemy z dotarciem do rynku zbytu, a później również zagrożenie związane z zmianami politycznymi przyczyniło się do emigracji garncarzy ok. 1200 r. p.n.e. z wyspy Egina (niedaleko Aten) na północ w głąb lądu, w region Zatoki Eubejskiej - ustalił polski archeolog dr Bartłomiej Lis.

W ostatnich latach archeolodzy sięgają chętnie po różnego rodzaju nowoczesne metody, by śledzić pradziejowe migracje - stosują analizy DNA czy izotopów strontu, zawarte w szczątkach ludzi.

"Korzystając z bardziej klasycznych metod, udało mi się rzucić światło na przemieszczanie się garncarzy w starożytnej Grecji już ok. 3200 lat temu" - przekonuje w rozmowie z PAP dr Bartłomiej Lis, który swoje badania realizuje w Szkole Brytyjskiej w Atenach w ramach grantu uzyskanego dzięki unijnemu programowi Marie Skłodowska-Curie Actions.

Z jego analiz wynika, że garncarze z wyspy Egina (niedaleko Aten) ok. 1200 r. p.n.e. opuścili swe siedziby i rozpoczęli produkcję charakterystycznych naczyń do gotowania w wielu miejscach rozsianych wzdłuż Zatoki Eubejskiej na północ od Eginy.

Egina widziana z brzegów Attyki (fot. B. Lis)

Egina widziana z brzegów Attyki. Fot. B. Lis

Swój wniosek dr Lis wyciągnął na podstawie drobiazgowej analizy naczyń ceramicznych pod kątem sposobów ich wytworzenia - od momentu pozyskania gliny i jej przygotowania, aż po wypalenie naczyń. "Dzięki temu poznałem sposób wyrabiania naczyń na Eginie i byłem w stanie porównać te naczynia z tym występującymi w innych regionach Grecji" - opowiada naukowiec.

Okazało się, że garncarze pracujący na wyspie Egina wykonywali swe naczynia w sposób bardzo odmienny od innych garncarzy działających w tym samym czasie na terenie Grecji. Odmienność ta dotyczyła zarówno sposobu budowania ścianek naczynia, bez użycia koła garncarskiego, jak również innych szczegółów produkcji. Poza tym, garncarze z Eginy mieli zwyczaj znakowania swoich wyrobów, co zapewne związane było z wspólnym użytkowaniem pieców garncarskich, lecz mogło także stanowić ich znak rozpoznawczy.

"To właśnie te obserwacje doprowadziły do zidentyfikowania w wielu miejscach wzdłuż zatoki Eubejskiej, czyli korytarza wodnego wiodącego z Aten i zatoki Sarońskiej na północ, tych samych charakterystycznych naczyń, ale wykonanych z mas ceramicznych odmiennych niż te stosowane na Eginie" - powiedział dr Lis.

Analiza mas ceramicznych została pogłębiona przez wykorzystanie petrografii, techniki zapożyczonej z geologii, w której specjalizuje się Laboratorium Fitch przy Szkole Brytyjskiej, gdzie dr Lis poznawał tajniki tej metody pod okiem dyrektorki laboratorium, dr Evangelii Kiriatzi. Petrografia pozwala zarówno na ustalenie pochodzenia naczyń, jak i lepsze zrozumienia technik ich wytworzenia. Polski naukowiec podkreśla, że oba aspekty miały kluczowe znaczeniu dla powodzenia jego projektu.

Dr Lis przy analizie petrograficznej (fot. Carlotta Gardner)

Dr Lis przy analizie petrograficznej. Fot. Carlotta Gardner

Naukowiec uważa, że egineccy garncarze opuścili wyspę w co najmniej dwóch etapach na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Z kolei duże zróżnicowanie wykorzystanych mas garncarskich wyraźnie wskazuje na pozyskiwanie surowca z różnych miejsc i tym samym produkcję naczyń typowych dla wyspy Egina w wielu lokalizacjach wzdłuż zatoki Eubejskiej.

"Pierwszy etap migracji mógł wynikać z problemów ze zbytem wytworzonych naczyń. W tym okresie obserwujemy załamanie w handlu ceramiką, które zapewne dotknęło też garncarzy z Eginy. Sezonowe wędrówki mogły być sposobem na wzięcie losu we własne ręce" - przypuszcza archeolog.

Przykłady naczyń typu egineckiego wykonanych poza Eginą, stanowisko Pefkakia. (fot. B. Lis, copyright: Εφορεία Αρχαιοτήτων Μαγνησίας/Eforia Starożytności Magnezji)

Przykłady naczyń typu egineckiego wykonanych poza Eginą, stanowisko Pefkakia. Fot. B. Lis, copyright: Εφορεία Αρχαιοτήτων Μαγνησίας/Eforia Starożytności Magnezji

Z kolei drugi etap, według badacza, był związany ze zmianą siedzib garncarzy na stałe, co miało być efektem zmian ekonomiczno-politycznych około roku 1200 p.n.e. Wówczas Egina, a także jej bezpośrednie okolice, nie były bezpiecznym miejscem do życia.

"Wiele z kwitnących wcześniej osad opustoszało, a ludzie najwyraźniej przenieśli się do bardziej bezpiecznych rejonów. Właściwie jedynym śladem tych przemieszczeń są naczynia wytworzone przez garncarzy, którzy byli częścią tych migracji" - podkreśla dr Lis.

Mikroskopowe obrazy mas ceramicznych naczynia wytworzonego na Eginie (po lewej) i w okolicach Pefkakia (po prawej) (fot. B. Lis)

Mikroskopowe obrazy mas ceramicznych naczynia wytworzonego na Eginie (po lewej) i w okolicach Pefkakia (po prawej). Fot. B. Lis

Naukowcowi nie udało się jednoznacznie rozstrzygnąć kwestii płci wytwórców ceramiki na Eginie. „Zarówno specjalizacja widoczna w produkcji naczyń do gotowania, jak i fakt ich wędrownej wytwórczości, której według źródeł etnograficznych nigdy nie podejmowały się kobiety, sugeruje jednak, że byli to mężczyźni” – sugeruje naukowiec.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Galeria (4 zdjęcia)

 • Egina widziana z brzegów Attyki. Fot. B. Lis
  1/4
  Egina widziana z brzegów Attyki. Fot. B. Lis
 • Dr Lis przy analizie petrograficznej. Fot. Carlotta Gardner
  2/4
  Dr Lis przy analizie petrograficznej. Fot. Carlotta Gardner
 • Przykłady naczyń typu egineckiego wykonanych poza Eginą, stanowisko Pefkakia. Fot. B. Lis, copyright: Εφορεία Αρχαιοτήτων Μαγνησίας/Eforia Starożytności Magnezji
  3/4
  Przykłady naczyń typu egineckiego wykonanych poza Eginą, stanowisko Pefkakia. Fot. B. Lis, copyright: Εφορεία Αρχαιοτήτων Μαγνησίας/Eforia Starożytności Magnezji
 • Mikroskopowe obrazy mas ceramicznych naczynia wytworzonego na Eginie (po lewej) i w okolicach Pefkakia (po prawej). Fot. B. Lis
  4/4
  Mikroskopowe obrazy mas ceramicznych naczynia wytworzonego na Eginie (po lewej) i w okolicach Pefkakia (po prawej). Fot. B. Lis

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

 • Legionowo, 04.07.2024. Odnaleziona w maju 2023 r. neolityczna krzemienna siekierka, przekazana do zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie podczas spotkania w siedzibie muzeum. Fot. PAP/Leszek Szymański

  Neolityczna siekierka znaleziona pod Legionowem pochodzi prawdopodobnie z terenu dzisiejszej Białorusi

 • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

  95 lat temu podczas próby przelotu nad Atlantykiem zginął Ludwik Idzikowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera