Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
25.09.2019 aktualizacja 25.09.2019

Internetowe roboty - coraz groźniejsze dla wyborów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Oparte na sztucznej inteligencji, udające człowieka algorytmy stają się coraz sprytniejsze i trudniejsze do wykrycia. W ten sposób coraz bardziej mogą wpływać na wyniki wyborów - sugerują eksperci.

Specjaliści z Information Sciences Institute na University of Southern California przestrzegają przed ewolucją botów - inteligentnych programów podszywających się pod ludzi.

Na łamach magazynu "First Monday" opisują badanie, w którym porównali aktywność tego typu algorytmów w czasie wyborów prezydenckich w 2016 - oraz w trakcie tzw. wyborów środka kadencji w 2018 roku.

Naukowcy przyjrzeli się prawie 250 tysiącom działających na Twitterze kont, które uczestniczyły w dyskusjach na temat wyborów. Wykryli ponad 30 tys. botów. Po ich analizie stwierdzili, że w 2016 roku internetowe roboty przede wszystkim publikowały wybrane tweety innych użytkowników oraz potężne ilości tweetów skoncentrowanych wokół wybranych wiadomości.

Jednak do 2018 r., wraz z ewolucją ludzkich zachowań, zmieniły swoje działania.

Przed tymi wyborami, podobnie jak prawdziwi użytkownicy internetu, rzadziej publikowały wpisywane przez innych tweety i rzadziej na masową skalę zajmowały się promowaniem wybranej wiadomości. Boty zaczęły natomiast częściej działać w grupach, naśladując ludzkie zaangażowanie w jakąś ideę. Tak jak ludzie, czy wydawcy prasy częściej też zaczęły uczestniczyć w internetowym dialogu np. z pomocą ankiet. W ten sposób, zdaniem naukowców, mogły zyskiwać wiarygodność.

Jeden z botów zamieścił np. na Twitterze ankietę z pytaniem, czy w wyborach federalnych głosujący powinni pokazywać dokument tożsamości. Potem poprosił użytkowników o przekazanie ankiety dalej.

"Nasze badanie potwierdza, że istnieje wyścig zbrojeń między botami i algorytmami, które je wyszukują. Podczas gdy firmy prowadzące media internetowe dokładają wysiłków, aby zminimalizować nadużycia i zmarginalizować zautomatyzowane konta, boty ewoluują, aby naśladować strategie przyjmowane przez ludzi" - zwraca uwagę główny autor badania dr Emilio Ferrara.

"Postępy na polu sztucznej inteligencji pozwalają botom na tworzenie zawartości bardziej przypominającej dzieło człowieka. Musimy zwiększyć wysiłki mające na celu zrozumienie tego, jak boty ewoluują i jak wykryć ich zaawansowane wersje. W obliczu nadchodzących wyborów w 2020 roku, uczciwość dyskusji w mediach społecznościowych ma najwyższą wagę, jeśli demokratyczny proces mamy zachować w wolności od zewnętrznych wpływów" - podkreśla badacz.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022