UE/PE za zwiększeniem budżetu na badania oraz Erasmusa w 2020 roku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Parlament Europejski opowiedział się w środę za zwiększeniem o 20 mln euro środków na program dla młodych Erasmus+ oraz o 80 mln euro wydatków na badania naukowe w ramach programu Horyzont 2020. Kwoty te mają się znaleźć w budżecie UE na przyszły rok.

Decyzja o przeznaczeniu dodatkowych 100 milionów euro na sztandarowe programy UE, "Horyzont 2020" i Erasmus+ została podjęta 614 głosami za przy 69 przeciw i 10 wstrzymujących się. Wcześniej porozumienie w tej sprawie wypracowali negocjatorzy państw członkowskich oraz PE.

Horyzont 2020 jest unijnym programem dotyczącym badań naukowych i innowacji.

W osobnym głosowaniu europosłowie zadecydowali (601 głosami za przy 41 przeciw i 12 wstrzymujących się) o zwrocie nadwyżki budżetowej z 2018 roku, w wysokości 1,8 mld euro państwom członkowskim poprzez zmniejszenie ich składek do budżetu UE.

Jest to coroczne działanie dotyczące nadwyżki budżetowej, na którą składają się odsetki za zwłokę oraz grzywny nałożone przez Komisję, nadwyżka może również wynikać z niepełnej realizacji programów UE.(PAP)

stk/ fit/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    SI może pomagać osobom samotnym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera