W Kielcach rozpoczęły się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich

Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak
Kielce, 20.08.2019. Pierwszy przejazd Marsobusu, 20 bm. w Kielcach. Pasażerami byli uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie trasy kosmicznego pojazdu promującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. PAP/Piotr Polak

28 drużyn młodych konstruktorów z 12 państw rozpoczęło w piątek w Kielcach rywalizację w 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge). Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa poświęcona przemysłowi kosmicznemu.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Finał piątej edycji potrwa do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC) Łukasz Wilczyński, do startu w zawodach dopuszczono 28 drużyn, które finalnie dojechały i spełniły kwestie rejestracyjne. To ok. 400 młodych konstruktorów z 12 państw, m.in. z Indii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Polski, Niemiec, Włoch.

Na potrzeby zawodów na teren uczelnianego campusu usypano i uprofilowano pole marsjańskie (Mars Yard), odwzorowujące część powierzchni Czerwonej Planety. Według Wilczyńskiego jest ono najprawdopodobniej największym tego typu sztucznym polem na świecie. "Mars Yard został bardzo skrupulatnie zbudowany. W mniejszej skali odwzorowuje autentyczne miejsce lądowania na Marsie kolejnego łazika misji NASA - w 2020 r. Nie przypadkowy jest układ kamieni, krateru. Jest to też najbardziej zróżnicowany geologicznie Mars Yard" – ocenił.

Uczestnicy ERC zaprojektowali i zbudowali łaziki marsjańskie, które zmierzą się w konkurencjach terenowych zbliżonych do zadań, jakie realnie wykonują roboty na Marsie lub na Księżycu. Członkowie drużyn podczas rywalizacji nie widzą swoich łazików, które mają zainstalowane kamery - sterują nimi zdalnie. Zadania dotyczą m. in. pobrania próbki gleby czy jazdy w terenie. Jedna z konkurencji zakłada, że łazik, przy wyłączonej kamerze, ma dotrzeć do wyznaczonego miejsca.

Ubiegłoroczną edycję ERC wygrał zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk). Drużyna ta była także najlepsza w tegorocznej edycji konkursu URC. Na tegoroczne ERC kielecka uczelnia wystawiła dwa zespoły – poza Impulsem są to studenci z koła naukowego Fupla. "Dla mnie to wielka przyjemność, bo zawodami zainteresowała się większa grupa młodzieży. Jedna drużyna jest z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, druga – z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Mają trudniejszą sytuację, bo są w roli faworytów" – ocenił rektor PŚk, Wiesław Trąmpczyński.

W ramach ERC odbywa się także międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa, podczas której spotykają przedstawiciele świata nauki i biznesu, zainteresowani wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych (udział w wydarzeniu wymagał wcześniejszej rejestracji).

Tematami przewodnimi dyskusji jest współpraca firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacja technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym. Osobne panele będą poświęcone robotyce kosmicznej, a także komercjalizacji projektów akademickich.

Wśród prelegentów będzie można usłyszeć reprezentantów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) czy przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego. Gościem konferencji jest m.in. Steve Jurczyk z kierownictwa NASA.

ERC jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czeka niemal 40 wystawców.

Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty, a po wykonaniu kilku prostych zadań zręcznościowych otrzymają pamiątkowy dyplom.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA i NASA. Będą też pokazy filmowe.

Pokazy eksperymentów przygotował m.in. twórca popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów TVP "Laboratorium", Wiktor Niedzicki. ERC odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, m.in.: fizyk i dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek, twórca fanpage "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki czy Piotr Kosek z internetowego programu "Astrofaza".

ERC 2019 jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną i Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A. oraz Mars Society Polska, województwo świętokrzyskie, Politechnikę Świętokrzyską przy współpracy z miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera