Kraków/ Rozpoczął się Zjazd Matematyków Polskich w stulecie PTM

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Około 1 tys. matematyków z Polski i ze świata zapowiedziało przyjazd do Krakowa na Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w stulecie Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). Obchody rozpoczęły się we wtorek i potrwają do soboty.

Inauguracja jubileuszowego zjazdu nastąpiła w Auditorium Maximum UJ.

„Jak napisał jeden z wielkich matematyków Stefan Banach, matematyka jest najpiękniejszym tworem ducha ludzkiego. Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne” – napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście do uczestników zjazdu. Gowin - zgodnie z zapowiedziami UJ i resortu nauki - weźmie też udział w wieczornym widowisku muzycznym „Opera matematyczna – czyli paradoksalny rozkład sfery”, które odbędzie się również w Auditorium Maximum UJ.

W liście odczytanym podczas inauguracji przez dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UJ prof. Włodzimierza Zwonka minister Gowin ocenił, że nie ma dziś nic banalnego czy przedawnionego w powiedzeniu „Matematyka jest królową nauk”. „Wystarczy spojrzeć na bogaty program zjazdu, by stwierdzić, w jak wielu dziedzinach nauki i aktywnościach matematyka pełni ważną, a czasem subtelnie ukrytą rolę” – napisał wicepremier, wyrażając wdzięczność polskim matematykom za zaangażowanie na rzecz środowiska akademickiego w Polsce i za granicą.

Prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz przypomniał, że to w Krakowie powstało Towarzystwo. Jak zaznaczył, matematyka jest nauką uniwersalną i jest obecna w kulturze ludzkiej od powstania cywilizacji. Zwrócił uwagę, że społeczeństwa oczekują, by prace matematyków służyły im, skutkowały użytecznością.

„Państwo tworzycie podstawy, szkielet dla wszystkich innych nauk. Matematyka tworzy konstrukcje, na których opierają się wszystkie inne nauki, też społeczne, ale i humanistyczne” – powiedział prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ, zwracając się do uczestników uroczystości.

Jak zapowiedział, podczas zjazdu nie tylko sesje naukowe, ale i inne wydarzenia będą pokazywać, jak ważna jest matematyka.

W programie wydarzenia są m.in. wydarzenia o charakterze artystycznym i otwartym dla krakowian – m.in. wystawa ”MACHINAE CALCULATORIAE – przyrządy wspomagające obliczenia” w Muzeum Collegium Maius UJ; wystawa „Matematyka na znaczkach pocztowych” w Bibliotece Jagiellońskiej; projekcje filmów: „Przestrzenie Banacha” Krzysztofa Langa i „Polscy pogromcy Enigmy” Waldemara Stankiewicza w kinie Kijów.Centrum.

W piątek zaś w kościele świętych Piotra i Pawła nastąpi symboliczne złożenie prochów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w Panteonie Narodowym z udziałem rodzin poznańskich kryptologów oraz bratanka Alana Turinga (autora książki „X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”) – brytyjskiego pisarza sir Dermota Turinga.

Podczas uroczystego otwarcia zjazdu prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz wręczył nagrody dla zasłużonych matematyków: Piotra Miski, Joachima Jelisiejewa, Michała Krycha, Marka Rutkowskiego, Wojciecha Kucharza, Maksyma Radziwiłła. Tytuł honorowego członka PTM otrzymał światowej sławy matematyk Jean-Pierre Bourguignon – przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich to główne wydarzenie Roku Matematyki, którym Senat RP ustanowił rok 2019.

Zjazd zorganizowały Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Informatyki UJ.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Uniwersytet Oxfordzki, Adobe Stock

    Uniwersytet Oksfordzki/ Polsko-brytyjskie debaty o roli liderów akademickich

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera