16 zdjęć na 16 lat Kosmicznego Teleskopu Spitzera | Nauka w Polsce

16 zdjęć na 16 lat Kosmicznego Teleskopu Spitzera

Mgławica Helisa w podczerwieni. Zdjęcie wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Z okazji 16. urodzin pracującego w kosmosie podczerwonego Teleskopu Spitzera, amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała 16 najciekawszych zdjęć wykonanych przy pomocy tego instrumentu.

Kosmiczny Teleskop Spitzera został umieszczony na orbicie wokół Słońca pod koniec sierpnia 2003 roku. Podstawowy czas misji trwał przez pięć i pół roku i zakończył się po wyczerpaniu ciekłego helu potrzebnego do chłodzenia dwóch z trzech instrumentów naukowych. Jednak pasywny system chodzenia trzeciego z instrumentów pozwolił na jego działanie przez kolejne 10 lat. NASA planuje ostatecznie zakończyć misję 30 stycznia 2020 roku.

Na liście najbardziej istotnych dokonań teleskopu NASA wymienia m.in. potwierdzenie istnienia siedmiu skalistych planet w układzie TRAPPIST-1, uzyskanie map pogody na gorących planetach pozasłonecznych, wypatrzenie ukrytego pierścienia wokół Saturna, zdjęcia wielu mgławic (obłoków gazu oraz pyłu w kosmosie), a także badania najstarszych galaktyk oraz obszaru w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

Wśród wybranych przez agencję kosmiczną zdjęć znajdziemy np. fotografię fali wytwarzanej przez olbrzymią gwiazdę Zeta Ophiuchi w jej ruchu przez galaktykę, nietypowe zdjęcie gromady Plejady, fotografię mgławicy Helisa w podczerwieni, obraz mgławicy otaczającej Eta Carinae (jedną z najmasywniejszych znanych gwiazd), czy spektakularne sombrero (galaktyka Messier 104).

Wszystkie fotografie można obejrzeć na stronie internetowej. PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera