
Morskie żółwie Chelonia mydas zjadają przezroczyste, zielone i czarne fragmenty plastiku o wybranych kształtach, bo przypominają im elementy ich diety. W układzie pokarmowym jednego żółwia naukowcy znaleźli 183 fragmenty plastiku.
Badacze z University of Exeter dokładnie przeanalizowali zawartość układu pokarmowego 19 zielonych żółwi wyrzuconych przez morze na plaże Cypru.
We wnętrzu wszystkich osobników znaleźli kawałki plastiku, a jeden z gadów miał w sobie aż 183 plastikowe elementy.
Badanie nie pokazało, jakie znaczenie miał plastik dla śmierci gadów. Prawdopodobnie zginęły one z powodu zaplątania w rybackie sieci.
„Wcześniejsze badania sugerowały, że żółwie skórzaste jedzą plastik przypominający meduzy, na które polują. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy podobnie może się dziać w przypadku zielonych żółwi. Żółwie morskie to przede wszystkim drapieżniki kierujące się wzrokiem, zdolne do wybierania jedzenia na podstawie jego kształtu i wielkości. W naszym projekcie znaleźliśmy silnie dowody na to, że zielone żółwie zjadają głównie plastikowe fragmenty o konkretnych rozmiarach, kształcie o kolorach” - mówi autorka badania dr Emily Duncan.
„Porównując zjadany plastik do tego, jaki znaleźć można na plażach, zauważyliśmy, że żółwie jedzą przezroczyste, zielone lub czarne nici i płachty. Ich źródłem mogą być worki na śmieci czy fragmenty takich przedmiotów jak liny rybackie czy torby na zakupy” - dodaje badaczka.
Mniejsze żółwie nosiły w sobie więcej plastiku. Być może dlatego, że są mniej doświadczone i nie potrafią rozpoznać sztucznego tworzywa, lub ze względu na zmianę diety zachodzącą z wiekiem.
Dr Duncan, dzięki grantowi z National Geographic Society, prowadzi teraz podobny projekt u wybrzeży Australii.
„Badania tego typu pozwalają nam lepiej poznać dietę żółwi i dowiedzieć się, czy pewne rodzaje plastiku są połykane częściej niż inne” - podkreśla Brendan Godley z University of Exeter.
„To ważne, aby wiedzieć, jaki plastik może stanowić problem. Istotne jest też nagłośnienie takich zagrożeń, aby zmotywować ludzi do zmniejszania zużycia plastiku” - zwraca uwagę ekspertka.
Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoe-gte080819.php
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.