Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
25.07.2019 aktualizacja 25.07.2019

W finale konkursu WAF World Building of the Year m.in. projekt stacji Arctowskiego

Fot. PAP/Jakub Kamiński  21.11.2018 Fot. PAP/Jakub Kamiński 21.11.2018

W finale konkursu WAF World Building of the Year znalazło się kilka projektów z Polski - m.in. projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego czy nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Na tzw. shortliście najlepszych projektów architektonicznych zaprezentowanych przez organizatorów World Architecture Festival 2019 – jednego z ważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie, znalazło się kilka projektów architektonicznych z Polski.

Wśród nich jest m.in. projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Budynek jeszcze nie powstał, ale dzięki dotacji resortu nauki w wysokości blisko 88 mln zł możliwa jest jego realizacja. Projekt dostał nominację w kategorii "future projects - education".

W tej samej kategorii kandyduje i inny projekt z Polski - Przedszkola 3.0 typu smart HUB we Wrocławiu autorstwa zespołu z W.P.I.P. Sp. z o.o.

Wśród finalistów znajdziemy też projekt dworca metropolitalnego w Lublinie pracowni Tremend (kategoria "future - infrastructure")

W kategorii "completed buildings - higher education and research" kandyduje z kolei nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorami jest zespół BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.

Wśród zrealizowanych już projektów o zwycięstwo w kategorii "completed buildings - production energy and recycling" walczą dwa zrealizowane już projekty: kompleks magazynowo-biurowy firmy Bialmed w Piszu pracowni 3XA, a także Wodny Park Tychy zaprojektowany przez TKHolding.

Listę ponad 500 projektów z 70 krajów można obejrzeć na stronie festiwalu. 

Zwycięzców poznamy 6 grudnia podczas gali w Amsterdamie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022