
W centrum stolicy Bułgarii, Sofii, archeolodzy odkryli grobowiec pochodzący z okresu III-IV w., zbudowany z cegieł i kamieni – informuje serwis internetowy Sofia Globe.
Odkrycia dokonali archeolodzy z Regionalnego Muzeum Historycznego w Sofii podczas badań terenu w pobliżu soboru katedralnego św. Aleksandra Newskiego, prowadzonych przed rozpoczęciem remontu nawierzchni pobliskiej ulicy.
Grobowiec zbudowany z cegieł, łączonych bladożółtą zaprawą oraz kamieni, posiada komorę grobową, której wymiary wynoszą 2,1 metra długości i 1,2 metra szerokości.
Konstrukcja była przykryta kamienną płytą, która niestety uległa wcześniej zniszczeniu, prawdopodobnie kilkanaście lat temu podczas przebudowy placu przy soborze.
W grobowcu archeolodzy nie odnaleźli ludzkich szczątków, a wiek znaleziska określono na podstawie porównań z innymi starożytnymi budowlami grobowymi, które znajdują się na pobliskim starożytnym cmentarzu – wschodniej nekropoli miasta Ulpia Serdica.
Miasto Ulpia Seridca zostało założone przez Rzymian w ok. 29 roku po zdobyciu trackiego ośrodka miejskiego noszącego nazwę Serdika.
Według naukowców starożytne procesje pogrzebowe kończyły się na cmentarzu położonym koło dzisiejszego soboru i jest bardzo prawdopodobne, że w pobliżu najnowszego znaleziska znajdują się inne groby z okresu II w. p.n.e. – IV wiek n.e. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.