Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
08.06.2019 aktualizacja 08.06.2019

Wkrótce ruszą badania archeologiczne przy drodze S7 Napierki-Płońsk

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 36 tys. zł mają kosztować badania archeologiczne, które zostaną przeprowadzone na trasie drogi ekspresowej S7 na odcinku Napierki–Płońsk. W piątek podpisano umowę wykonawczą w tej sprawie. Archeolodzy mają pracować na ośmiu stanowiskach.

Jak poinformował PAP rzecznik oddziału olsztyńskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki, badania archeologiczne zostaną przeprowadzone na ośmiu stanowiskach, usytuowanych w okolicach miejscowości: Pepłowo, Nowa Wieś, Wola Dłużniewska, Dłużniewo, Ćwiklinek, Cieciórki, Mdzewo i Kuklin.

Wskazał, że miejsca te zostały wytypowane na podstawie wcześniejszych badań powierzchniowych. Są to stanowiska o powierzchni nie większej niż 40 arów. Wykopaliska potrwają od 15 do 20 dni od dnia przekazania terenu. Po zakończeniu badań wykopaliskowych archeolodzy będą mieli 12 miesięcy na opracowanie wyników badań.

Wykonawcą prac archeologicznych będzie konsorcjum firm: APB THOR Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z siedzibą w Poznaniu i Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska z siedzibą w Zielonej Górze.

"Umowa wykonawcza została zawarta na podstawie umowy ramowej. Jest to nowa formuła wyłaniania wykonawców badań archeologicznych podczas inwestycji drogowych" - wskazał Głębocki. Wyjaśnił, że polega ona na tym, że we wcześniejszym przetargu wyłonionych zostało kilku wykonawców, z którymi GDDKiA zawarła umowę ramową na wykonywanie archeologicznych badań wykopaliskowych, które mogą wystąpić w trakcie prowadzenia prac budowlanych.

Dodał, że w umowie tej określono zaproponowane przez wykonawcę stawki wynagrodzenia, ramowy czas na prowadzenie badań wykopaliskowych oraz opracowanie wyników badań. W trakcie pojawiania się potrzeby wykonania badań archeologicznych inwestor zawiera umowę wykonawczą z jednym wykonawcą wyłonionym spośród tych, którzy podpisali umowę ramową.

Budowa drogi ekspresowej S7 Napierki - Płońsk obejmuje też budowę 71 km trasy S7. Zadanie zostało podzielone na cztery odcinki: Napierki - Mława (ok. 14 km), Mława – Strzegowo (ok. 21,5 km), Strzegowo - Pieńki (ok. 22 km), Pieńki - Płońsk (ok. 13,7 km). Inwestycja jest realizowana w systemie "Projektuj i buduj". Obecnie toczy się procedura uzyskiwania decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - wyjaśnił Głębocki. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024