Niepłodność możliwą przyczyną wyginięcia neandertalczyków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spadek płodności mógł być decydującą przyczyną wyginięcia neandertalczyków, naszych bliskich krewniaków – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Nowa hipoteza na temat wyginięcia neandertalczyków oparta jest na matematycznym modelowaniu wahań liczebności populacji. Badania prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Anny Degioanni z Aix Marseille Universite (Francja).

W stawianiu hipotez na temat przyczyn wyginięcia neandertalczyków największą przeszkodę stanowi brak danych empirycznych. Pojawiają się hipotezy wskazujące na zmiany klimatu, choroby czy działanie naszych przodków jako możliwe przyczyny.

Naukowcy pod kierunkiem Degioanni zastosowali modelowanie matematyczne, wykorzystywane do badań kształtowania się populacji. Uwzględnili szereg czynników takich, jak migracje, rozrodczość, dane pochodzące z obserwacji obecnie żyjących grup łowców-zbieraczy i małp człekokształtnych. Wykorzystali również dostępne dane pochodzące z sekwencjonowania DNA neandertalczyków.

Dla celów badawczych zespół przyjął, że populacje należy uznać za wymarłe, jeżeli ich liczebność spada poniżej pięciu tys. osobników.

Zdaniem naukowców taki model wymierania mógłby się zrealizować w ciągu 10 tys. lat przy założeniu, że płodność młodych kobiet neandertalskich (poniżej 20. r.ż.) spadłaby zaledwie o 2,7 proc. Jeżeli by płodność spadła o 8 proc., wymieranie mogłoby nastąpić w ciągu czterech tys. lat.

Należy również przyjąć bardzo prawdopodobne założenie o wysokiej umieralności noworodków i niemowląt. Wówczas spadek płodności o zaledwie 0,4 proc. doprowadziłby do wymarcia populacji neandertalskiej w ciągu 10 tys. lat.

Naukowcy zastrzegają, że nie dają oni jednoznacznej odpowiedźzia pytanie o przyczyny wyginięcia neandertalczyków, a jedynie wskazują możliwe scenariusze.

Więcej - na stronie. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera