Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.01.2022
PL EN
29.05.2019 aktualizacja 29.05.2019

Sto lat temu została potwierdzona teoria względności Einsteina

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

100 lat temu, 29 maja Arthur Eddington, za pomocą obserwacji pozornej zmiany położenia gwiazd, potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Teoria, która przyniosła Einsteinowi sławę, zmieniła fizykę i stała się podstawą dla wielu nowoczesnych technologii.

Ogólna teoria względności łączy grawitację, czas i przestrzeń. Rzuciła nowe światło na kosmologię i astronomię. To dzięki jej znajomości może też działać m.in. system GPS i inne systemy satelitarne.

29 maja 1919 roku, angielski astronom Sir Arthur Eddington potwierdził teorię Einsteina, obserwując gwiazdy w trakcie zaćmienia Słońca.

Położenie gwiazd znajdujących się na niebie blisko Słońca zostało pozornie zmienione, co wynikało z odchylenia drogi ich światła przez słoneczną grawitację.

To jedno z przewidywań teorii.

Pomiary zostały wykonane przez dwie brytyjskie ekspedycje. Jedna z nich pracowała na Wyspie Książęcej na zachód od Afryki, a druga w brazylijskim mieście Sobral.

Ekspedycje zostały ufundowane przez Royal Astronomical Society ( RAS), Royal Society i Royal Irish Academy, a zorganizowało je Royal Observatory Greenwich.

Po ogłoszeniu wyników w listopadzie tego samego roku, Albert Einstein w ciągu kilku dni stał się rozpoznawalny na całym świecie.

"Przed wiekiem, w procesie, który na zawsze odmienił nasze rozumienie Wszechświata, astronomowie potwierdzili ogólną teorię względności. Praca Einsteina i Eddingtona to doskonały przykład międzynarodowej współpracy nawiązanej krótko po I Wojnie Światowej i demonstracja tego, jak nauka zdołała pokonać bariery obecne w tych trudnych czasach" - powiedział prezes Royal Astronomical Society, prof. Mike Cruise.

Z okazji rocznicy Observatory Science Centre w Herstmonceux (Sussex) organizuje trwającą do 2. czerwca imprezę z atrakcjami dla całych rodzin - w tym z połączeniem wideo z Wyspą Książęcą.

29 i 31 maja Royal Astronomical Society w Burlington House w Londynie organizuje obserwacje Słońca i wystawę historycznych zdjęć oraz dokumentów związanych z zaćmieniem w 2019 r.

W Burlington House można też będzie zobaczyć aktorów wcielających się w Alberta Einsteina i Arthura Eddingtona.

Różne wydarzenia zaplanowano także w innych miejscach w Wielkiej Brytanii, a także m.in. w Portugalii, na Wyspie Książęcej i w Sobral (informacje: https://eclipse1919.org/index.php/events).

Natomiast na listopad Royal Astronomical Society i Royal Society planują organizację konferencji oraz przeznaczonej dla wszystkich imprezy poświęconej setnej rocznicy ogłoszenia wyników pracy Sir Eddingtona.

Obchodzone będzie wtedy także stulecie utworzenia International Astronomical Union.

Więcej informacji na stronach:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/179252

https://eclipse1919.org/index.php/events

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022