Rak płuc wśród niepalących jest częstszy, niż się wydaje

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Rak płuc u osób, które nigdy nie paliły, jest częstszy, niż się powszechnie wydaje, a z roku na rok liczba zachorowań w tej grupie rośnie. Takie niedoszacowanie szkodzi pacjentom, gdyż osłabia ich czujność i opóźnia diagnozę - czytamy na łamach „Journal of the Royal Society of Medicine”.

Grupa ekspertów z kilku brytyjskich uczelni wzywa do zwrócenia większej uwagi na problem raka płuc wśród osób niepalących. Ich zdaniem silne społeczne przekonanie, że dotyczy on głównie palaczy sprawia, iż w pozostałych grupach poświęca mu się mniej uwagi, niż chociażby nowotworowi piersi, prostaty czy jajnika. "Tylko rosnąca świadomość w tym temacie może przyczynić się do wcześniejszej diagnozy, ograniczyć stereotypy i przywrócić równowagę w finansowaniu badań" - mówią.

Szacuje się, że w samej Wlk. Brytanii z powodu raka płuc umiera rocznie ok. 6 tys. osób, które nigdy nie paliły. To więcej zgonów niż w przypadku raka szyjki macicy (900), chłoniaka (5200), białaczki (4500) i raka jajnika (4200).

Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju nowotworu płuc u osób niepalących są: palenie bierne, zawodowe narażenie na czynniki rakotwórcze oraz zanieczyszczenie środowiska i stosowanie paliw stałych w urządzeniach grzewczych.

"Zbyt długo rak płuca był uważany za chorobę związaną z paleniem papierosów - mówi prof. Paul Cosford z Public Health England w Londynie, główny autor publikacji. - Oczywiście, jest między tymi faktami bardzo silna korelacja. Jednak - jak pokazuje nasza analiza - niezwiązanych z paleniem zachorowań jest na tyle dużo, że należy zacząć uświadamiać lekarzy i decydentów politycznych, jak ważne są inne czynniki ryzyka, w tym zanieczyszczenie powietrza: i wewnątrz naszych domów, i na zewnątrz".

Współautor badania prof. Mick Peake z University College London Hospitals Cancer Collaborative mówi: "Mimo postępów w naszym zrozumieniu nowotworu płuc większość ludzi, którzy nigdy nie palili, nie wierzy, że jest zagrożona, przez co często dochodzi do długich opóźnień w diagnozie, co znacząco zmniejsza szanse na wyleczenie".

"To +piętno palenia+ jest głównym powodem braku zainteresowania, finansowania i badań nad rakiem płuc. Dlatego pod wieloma względami osoby niepalące, u których rozwinęła się ta choroba, są w bardzo niekorzystnej sytuacji" - dodaje naukowiec.

"Zwrócenie większej uwagi na czynniki ryzyka raka płuc u osób nigdy niepalących mogłoby wzmocnić wysiłki na rzecz rozwiązania wielu poważnych problemów związanych ze zdrowiem publicznym. Na przykład świadomość wpływu biernego palenia i zanieczyszczenia powietrza na nowotwory płuc może zwiększyć działania rządów na rzecz poprawy jakości powietrza, co przysłuży się nam wszystkim" - podsumowuje Peake.

Więcej - na stronie https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0141076819843654 (PAP)

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera