Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
30.04.2019 aktualizacja 30.04.2019

Gowin: w tym roku ok. 1,5 mld zł więcej dla uczelni podległych MNiSW

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Uczelnie podległe MNiSW otrzymają w tym roku ok. 1,5 mld zł więcej środków budżetowych, które zagwarantują im trwałe finansowanie m.in. wzrostu wynagrodzeń na uczelniach - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Od 1 stycznia 2019 r. środki finansowe, jakimi dysponują uczelnie, zostały przekształcone w subwencję. W jej ramach połączone zostały dwa oddzielne dotychczas systemy finansowania: nauki oraz szkolnictwa wyższego. Dzięki temu rozwiązaniu uczelnie mają zyskać większą swobodę w dysponowaniu swoimi środkami. Jak tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Gowin, "każda z uczelni dzieli te pieniądze w sposób, który uważa za optymalny dla siebie".

Łączna wysokość subwencji dla uczelni wyższych w 2019 r. wynosi 13,3 mld zł.

"W subwencji, którą rozdzielamy między uczelnie - przede wszystkim uczelnie publiczne, w niewielkim stopniu uczelnie niepubliczne - w tej puli jest o 1,5 mld zł więcej, niż w roku ubiegłym" - podkreślił szef resortu nauki. "Środki, które przekazujemy uczelniom, w sposób trwały gwarantują im finansowanie: po pierwsze, podniesienia minimalnych stawek wynagrodzenia; po drugie, gwarantują im środki na 7-proc. wzrost wynagrodzeń na uczelniach" - dodał.

"W jaki sposób te środki będą dzielone na poszczególnych uczelniach - to już jest oczywiście kwestia autonomicznej decyzji władz tych uczelni" - podkreślił Gowin. Jak dodał, połączenie w jednym strumieniu systemów finansowania nauki oraz szkolnictwa wyższego jest "dodatkowym, bardzo istotnym ułatwieniem w racjonalnym wykorzystywaniu tych środków", które ułatwi pracę administracyjną zarówno ministerstwu, jak i samym uczelniom.

"Dodatkowo skierowaliśmy ok. 230 mln zł na te uczelnie, w których zidentyfikowaliśmy potrzebę wzrostu nakładów - po to, żeby podnieść minimalne wynagrodzenia" - zaznaczył Gowin. Środki te, jak tłumaczył z wiceministrem nauki Sebastianem Skuzą, to tzw. środki przechodzące - oznacza to, że w kolejnych latach zostaną uwzględnione w podstawie subwencji dla danej uczelni.

W ramach subwencji korygującej środki na podwyższenie minimalnych wynagrodzeń - dodatkowe 71 mln zł - trafią również do instytutów Polskiej Akademii.

Wiceminister nauki Piotr Mueller przypomniał z kolei, że od tego roku obowiązuje nowa tabela minimalnych wynagrodzeń dla pracowników uczelni, uzależnionych od zajmowanego stanowiska, a nie - tytułu naukowego. "Zabezpieczamy stałe finansowane tego mechanizmu minimalnych wynagrodzeń poprzez wejście tych środków finansowych do bazy finansowania" - powiedział.

"Bardzo cieszymy się z tego, że następuje wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, (...) cieszymy się z podwyżek wynagrodzeń. Natomiast musimy też spojrzeć realistycznie na skalę tych podwyżek - w porównaniu chociażby z nauczycielami" - stwierdził Gowin. Jak dodał, "nauczyciele łącznie otrzymają w tej kadencji wzrost wynagrodzeń ok. 20-proc., nauczyciele akademiccy - tylko 7-proc.".

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024