Wizerunek polskich imigrantów w prasie brytyjskiej oraz rynek pracy w Polsce a motywy emigracji zarobkowej - to niektóre z tematów rozpoczętej w czwartek w Warszawie <strong>dwudniowej konferencji naukowej na temat migracji Polaków.</strong>
Szacuje się, że od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wyjechało z Polski ok. 1,2 miliona pracowników - alarmowali organizatorzy konferencji.
Marek Kupiszewski ze Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych w Warszawie zwrócił jednocześnie uwagę, że niekiedy polskie szacunki na temat liczby Polaków opuszczających ojczyznę są inne niż szacunki, którymi dysponują państwa przyjmujące polskich imigrantów.
Podał przykład statystyk z 2003 roku. Według obliczeń polskich z naszego kraju do Niemiec wyjechało w 2003 r. 2300 osób, tymczasem zgodnie z szacunkami strony niemieckiej było to ponad 82 tys. osób.
Kupiszewski wyjaśnił, że o migracji krótkoterminowej mówimy wówczas, kiedy pobyt na terenie innego kraju wynosi od 3 do 12 miesięcy, zaś o migracji długoterminowej - gdy pobyt jest dłuższy niż 12 miesięcy.
Pierwszego dnia konferencji mówiono m.in. o zmianach wzorców migracji w Polsce - od migracji stałej w czasach komunizmu do zróżnicowanych form migracji i mobilności w XXI wieku oraz o migracjach Polaków z perspektywy krajów przyjmujących.
W programie drugiego dnia konferencji znajdą się kolejne tematy, m.in. adaptacja szkolna nastoletnich dzieci emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, wizerunek polskich imigrantów w prasie brytyjskiej, rynek pracy i stosunki pracy w Polsce a motywy emigracji zarobkowej, proces integracji polskich emigrantów na obszarach wiejskich Irlandii oraz "Pieniądze to nie wszystko. Porównanie jakości życia u młodych Polaków pracujących za granicą i w Polsce". JP
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.