Historia Tybetu oczami dalajlamy od środy po polsku

<strong>Mity i historia Tybetu w subiektywnym odbiorze dalajlamy znajdują się w &quot;Opowieści o Tybecie&quot;, napisanej przez dziennikarza Thomasa Lairda</strong>. 14 maja książka trafi do polskich księgarń - informuje przedstawiciel wydawnictwa Rebis Bogusław Tobiszowski. &quot;Opowieść o Tybecie&quot; to owoc długich rozmów Thomasa Lairda z dalajlamą. &quot;Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność&quot; - podkreślił Tobiszowski.

W książce można przeczytać opowieść dalajlamy o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej. Obecny dalajlama (Tenzin Gyatso) wyjaśnia dziennikarzowi, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Czytelnik też będzie mógł spojrzeć oczami tybetańskiego przywódcy na współczesne problemy tego kraju, poznając jednocześnie osobowość dalajlamy.

Obecny Dalajlama XIV (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Autor "Opowieści o Tybecie", Thomas Laird przez trzydzieści lat mieszkał w Nepalu i pracował jako korespondent "Asiaweek". Pisał również dla "Time\'a" i "Newsweeka". Jest także cenionym fotografem. ULA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera