<strong>Wystawę fotograficzną dokumentującą studenckie strajki z maja 1988 roku otwarto na Uniwersytecie Gdańskim</strong>. Zainaugurowała ona rocznicowe obchody protestów sprzed 20 lat.
3 maja 1988 roku z inicjatywy NZS UG na Wydziale Humanistycznym uczelni ogłoszono strajk solidarnościowy ze Stocznią Gdańską. Oprócz poparcia dla postulatu stoczniowców, dotyczącego legalizacji "Solidarności", studenci domagali się przywrócenia samorządności studenckiej, zlikwidowanej w 1985 roku.
Przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego został student IV roku prawa Paweł Adamowicz, dzisiaj prezydent Gdańska pełniący tę funkcję 3. kadencję, w skład komitetu wszedł także m.in. Przemysław Gosiewski. Strajk miał charakter okupacyjny i odbywał się na terenie wydziału w Gdańsku Oliwie.
Część studentów uczestniczyła w strajku biernie, bojkotując zajęcia - ogółem w strajku uczestniczyło około 5 tys. osób, na noc na terenie uczelni zostawało kilkaset.
Akcję solidarnościową ogłoszono także na innych uczelniach. Strajk podjęli studenci Politechniki Gdańskiej. Studenci Akademii Medycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych nie zorganizowali protestu na swoich uczelniach, włączyli się jednak w akcję solidarnościową, pomagając w organizowaniu akcji strajkowej i malowaniu transparentów na Uniwersytecie.
"Staraliśmy się jakoś ten czas sobie wypełnić, a więc były kabarety, były koncerty, śpiewano, były msze święte odprawiane przez duszpasterza akademickiego z zakonu dominikanów, o. Stanisława Tasiemskiego, który dziś jest szefem sekcji polskiej Radia Watykańskiego, były spotkania z ciekawymi ludźmi, ludźmi opozycji, którzy opowiadali o historii, były też wykłady prowadzone przez nielicznych pracowników naukowych, którzy wsparli nasz strajk. Większość pracowników nauki nie wsparła nas, zachowała bierność" - powiedział w poniedziałek ówczesny szef komitetu strajkowego Paweł Adamowicz.
6 maja, częściowo pod wpływem informacji o pacyfikacji strajku w Nowej Hucie, studenci podjęli decyzję o zawieszeniu strajku.
"To był czas przełomu, ciężki, trudny czas, ponieważ powoli pod koniec lat 80. zamierała nadzieja, dlatego wszystkie tego typu sygnały, że jesteśmy w stanie zmienić jednak ten system, a takim sygnałem także było to, co się działo na Uniwersytecie Gdańskim, były niezmiernie ważne, były ważne dla nas wszystkich, tych, którzy od wielu, wielu lat przeciwstawiali się systemowi. Ale także to było ważne dla młodzieży, bo przecież było to nowe pokolenie; (...) okazało się, ku przerażeniu władzy, że to nowe pokolenie jest zarażone dążeniem do demokracji, niezależności" - powiedział podczas otwarcia wystawy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Oprócz wystawy na Wydziale Humanistycznym UG przygotowano także inne rocznicowe uroczystości pod wspólną nazwą "Maj niezależnych". Ich kulminacją będą imprezy 4 i 5 maja.
Wówczas m.in. zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Młodzież z partią... się rozliczy", poświęcona Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów; odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca strajki studenckie w maju \\'88, zaprezentowany zostanie film "Maj 1988" dokumentujący wydarzenia sprzed 20 lat, odbędzie się też debata pt. "Sens i nonsens nonkonformizmu 1988-2008".
Organizatorami rocznicowych obchodów są Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, NSZZ "Solidarność". KLI
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.