
<strong>"Odyseja antropologa" - taki tytuł nosi biografia polskiego badacza i podróżnika Bronisława Malinowskiego, która trafiła do księgarń. Autorem jest australijski antropolog Michael Young</strong>. Dla pokoleń socjologów, etnologów i historyków kultury postać Bronisława Malinowskiego należy do panteonu klasyków. To jeden z ojców założycieli antropologii społecznej, twórca metody badań terenowych. Jego koncepcje mitu, magii czy pierwotnej gospodarki ciągle cieszą się uznaniem badaczy. Dla literaturoznawców Malinowski jest przyjacielem Witkacego i pierwowzorem kilku bohaterów z jego powieści i dramatów.
Książka Michaela Younga przedstawia wczesne lata życia Malinowskiego, poczynając od młodości w rodzinnym Krakowie do wyjazdu z Australii w roku 1920. Young wykorzystał dokumenty zgromadzone przez córkę Malinowskiego, Helenę - listy, niepublikowane pamiętniki i rękopisy. Opisuje Malinowskiego jako niespokojnego ducha, zamiłowanego podróżnika, przytacza nowe fakty mówiące o osobowości, życiu prywatnym i pierwszych latach kariery antropologa.
Bronisław Malinowski urodził się 7 kwietnia 1884 w Krakowie. Większość życia zawodowego spędził w Wielkiej Brytanii i USA oraz na wyspach Melanezji w zachodniej części Oceanii, gdzie prowadził badania terenowe. W latach 1902-1906 Malinowski studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia kontynuował do roku 1913 na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1914-1920 prowadził badania terenowe społeczności tradycyjnych w Australii i Oceanii, m.in. na Wyspach Triobranda. W 1927 roku objął profesurę i kierownictwo Katedry Antropologii na Uniwersytecie Londyńskim.
Najbardziej znane prace Malinowskiego to "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" oraz "Argonauci Zachodniego Pacyfiku". Uczony zmarł 16 maja 1942 w New Haven w Stanach Zjednoczonych.
Książka "Odyseja antropologa" ukazała się nakładem wydawnictwa Twój Styl.
PAP - Nauka w Polsce, Agata Szwedowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.