Kilkaset osób uczestniczyło w poznańskim Forcie VII w <strong>uroczystościach upamiętniających wysiedlonych w czasie II wojny światowej z terenu Poznania i Wielkopolski</strong>.
Uroczystości zainaugurowały Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku jest on obchodzony jako miesiąc upamiętnienia wysiedleń mieszkańców Poznania i Wielkopolski w latach 1939 - 1941.
Na uroczystości przybyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie poznańskich szkół.
Po wspólnej modlitwie w intencji ofiar wojny i złożeniu kwiatów pod Ścianą Straceń, uczniowie jednego z gimnazjów zaprezentowali przedstawienie nawiązujące do historii wysiedleń Polaków.
"Wysiedlenia wchodziły w zakres prac germanizacyjnych podjętych przez hitlerowców. Na miejsce wysiedlonych Polaków chcieli sprowadzić milion osadników z terenów Litwy Łotwy i Estonii. Z obszarów ówczesnego Kraju Warty wysiedlono ok. 625 tys. osób" - powiedział PAP Michał Ościsłowski z Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Muzeum ma nadzieję przyciągnąć w czasie Miesiąca Pamięci Narodowej do Fortu VII młodzież, która zapoznałaby się z prezentowaną tam wystawą "Wysiedlenia ludności polskiej z Wielkopolski do Generalnego Gubernatorstwa 1939-1941". Zgromadzono na niej zdjęcia, kopie dokumentów i pamiątki osób, które zostały zmuszone przez okupantów do wyjazdu z Poznania i Wielkopolski.
W poznańskim Forcie VII w czasie II wojny światowej zginęło co najmniej 4,5 tys osób. Oficjalnie Fort VII był więzieniem i obozem przejściowym dla ludności cywilnej, w rzeczywistości jednak był przede wszystkim obozem zagłady.
Liczba osób, która trafiła do tego obozu nie jest znana. Przez obóz mogło przejść nawet 45 tys. więźniów. RPO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.