Nadmierne połowy na Morzu Śródziemnym sprawiają, że rośnie groźba
wyginięcia niektórych gatunków tuńczyka - alarmuje organizacja
ekologiczna WWF w wydanym w środę komunikacie.
WWF przeanalizował liczbę i wielkość statków rybackich i ocenia, że połowy co najmniej o jedną trzecią przekraczają dopuszczalne limity. Organizacja uważa przy tym, że limity te są za wysokie i nawet gdyby były przestrzegane, stwarzałyby dla tuńczyka zagrożenie.
"To istne szaleństwo - mówi Sergi Tudela z WWF. - Liczne nowe floty są tak nowoczesne i kosztowne, że rybacy są zmuszeni do nielegalnych połowów, by przeżyć".
Według WWF, wiele państw - w tym Włochy, Hiszpania, Chorwacja i Libia - nie deklaruje pełnych połowów.
Za tuńczyka błękitnopłetwego, który rozmnaża się w Zatoce Meksykańskiej i Morzu Śródziemnym, w Japonii płaci się nawet 10-15 tys. dolarów za sztukę.
WWF szacuje, że aby zrealizować wszystkie połowy w ramach obecnych limitów na Morzu Śródziemnym, wystarczyłoby znacznie mniej statków - o 229 mniej niż obecne 617.
Organizacja, która wzywa klientów, restauracje i detalistów do bojkotowania tuńczyka błękitnopłetwego, twierdzi, że Unia Europejska przyznała dotacje wysokości 18 mln euro na powiększenie floty odławiającej tuńczyka w latach 1993-2006. MW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.