Inwestycje ekologiczne za 90 mln zł na Żywiecczyźnie

<strong>Dwie oczyszczalnie ścieków na Żywieccyźnie (Śląskie) zostaną gruntownie zmodernizowane.</strong> Wartość inwestycji wyniesie około 90 milionów złotych. Rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka poinformował, że zostały podpisane umowy z wykonawcami.

Zmodernizowane i rozbudowane zostaną oczyszczalnie w Cięcinie oraz w Żywcu. Koordynacją prac zajmie się zrzeszający 12 gmin żywieckich Związek Międzygminny do spraw Ekologii.

Terteka powiedział, że oczyszczalnię w Cięcinie zmodernizuje konsorcjum PIOŚ Ekoklar z Piły do końca 2009 roku. Wartość inwestycji wyceniona została na 14,2 miliona złotych. Z kolei oczyszczalnię w Żywcu rozbuduje Instal Kraków. Ma na to czas do końca 2010 roku. Koszt inwestycji przekracza 75 milionów złotych.

Terteka dodał, że ponad 70 proc. potrzebnych pieniędzy będzie pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.

Inwestycje są elementem projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie", którego celem jest poprawa zarządzania gospodarką ściekową w powiecie żywieckim i dostosowanie systemu kanalizacji do standardów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej. W ramach projektu powstaną między innymi: sieć kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 786 km, 181 przepompowni ścieków, a także sieć wodociągowa o długości 124 km. SZF

PAP - Nauka w Polsce

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertki: deklaracje rządu ws. utrzymania ścisłej ochrony wilka w Polsce to za mało; musimy go chronić w całej UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera