W nocy z 20 na 21 lutego całkowite zaćmienie Księżyca

<strong>W nocy ze środy na czwartek będziemy mieli okazję do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. </strong>Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, nasza planeta rzuca cień na tyle duży, że jest w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła i odbija tylko to pochodzące ze Słońca, jego blask w takiej sytuacji gaśnie. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca.

Z dokładnie takim właśnie wydarzeniem będziemy mieli do czynienia w nocy z 20 na 21 lutego. Wszystko zacznie się o godz. 1:35, gdy Księżyc zacznie wchodzić w półcień. Ta część spektaklu nie jest jednak efektowna, bo przejawia się tylko lekkim osłabieniem blasku Srebrnego Globu. Najciekawsze zjawiska zaczną się o 2:43, kiedy to tarcza naszego naturalnego satelity zacznie chować się w cień Ziemi. Całkowicie zaś pogrąży się w nim o 4:01. Faza maksymalna wystąpi o 4:26, koniec zaćmienia całkowitego - o 4:52, koniec zaćmienia częściowego - o 6:09, a wyjście Księżyca z półcienia - o 7:17.

\"

Początek zaćmienia częściowego wystąpi, gdy Księżyc będzie znajdował się na wysokości niespełna 35 stopni nad horyzontem, początek zaćmienia całkowitego - na wysokości niespełna 25 stopni, a maksimum zaćmienia - na wysokości 20 stopni. Gdy nasz naturalny satelita zacznie wychodzić z cienia, będzie świecił już tylko 16 stopni nad horyzontem i do końca zaćmienia częściowego obniży się o kolejne 11 stopni. Wyjścia Księżyca z półcienia już nie zobaczymy, bo w Polsce dojdzie do niego pod horyzontem.

Warto dodać, że do oglądania zaćmienia nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, bo będzie ono doskonale widoczne gołym okiem. Oczywiście można wspomóc się lornetką, lunetą czy teleskopem, by dokładnie obejrzeć jak poszczególne kratery na powierzchni Księżyca chowają się w cień Ziemi. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby miejsce do obserwacji wybrać takie, w którym nie zasłonięta drzewami i budynkami jest zachodnia część horyzontu. Wtedy, o ile pogoda dopisze, zjawisko będzie można podziwiać w pełnej krasie. AOL

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: sonda COSMOS 482 weszła w atmosferę Ziemi poza Polską

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera