
<strong>Zaczęły się masowe przyloty ptaków nad Biebrzę.</strong> Pojawiły się tysiące gęsi gęgaw i kaczek świstunów, a także m.in. łabędzie krzykliwe a nawet żurawie - informują nadbiebrzańscy przewodnicy turystyczni. Zarówno w ocenie ich, jak i pracowników parku narodowego, pierwsze przeloty to znak, że mimo zapowiadanego chwilowego ochłodzenia, zbliża się wiosna.
W jej ocenie, niedługo należy spodziewać się także pierwszych gatunków ptaków siewkowych - czajek. "W miarę jednak jak rozlewiska rozmarzają, ptaki rozpraszają się na coraz większej przestrzeni" - powiedziała Ramotowska.
Apogeum wiosennych przelotów nad Biebrzą przypada zwykle w połowie marca, ale ornitolodzy nie wykluczają, że ze względu na nietypową zimę, nastąpi wcześniej.
Przyrodnicy uważają, że nawet czasowe ochłodzenie nie zaszkodzi ptakom, chyba że będzie połączone z opadami śniegu, którego będzie dużo i który będzie zalegał przez dłuższy czas.
"Jeżeli nie będzie opadów śniegu, to wszystko jest nieistotne. Najgorszy dla przyrody tutaj byłby śnieg i długo leżąca pokrywa śnieżna" - uważa zastępca dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk.
Ramotowska uważa, że powrót zimy może bardziej zaszkodzić innym zwierzętom nad Biebrzą, np. żabom, bo niektóre zaczęły się już budzić z zimowego letargu.
Biebrzański Park Narodowy to największy w Polsce obszar chroniony i największy w Europie obszar bagienny. ROF
PAP - Nauka w Polsce
kap/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.