
Jednym z ciekawszych kierunków światowych badań prowadzonych w ostatnim czasie są badania dotyczące zjawiska Sytości Sensorycznie Specyficzniej, zwanej SSS (sensory-specific satiety). <strong>SSS ma wpływ na stan odżywienia, wybór pożywienia oraz utrzymanie bilansu energetycznego.</strong> "SSS objawia się - postępującym w miarę jedzenia - spadkiem przyjemności, odczuwanej w następstwie reagowania na smakowitość aktualnie spożywanego pokarmu, przy jednoczesnym braku zmian lub wzroście zainteresowania pokarmem o odmiennych właściwościach sensorycznych" - wyjaśniają naukowcy z Akademii Rolniczej (AR) w Poznaniu, zajmujący się na co dzień badaniami tego zjawiska.
Jednym z członków zespołu jest dr inż. Grzegorz Piotr Galiński, który przeprowadził eksperyment dotyczący oceny wpływu intensyfikatorów smaku (np. glutaminianu sodu, inozynianu sodu, mieszaniny inozynianu i guanylanu sodu) na występowanie zjawiska SSS.
"Badania realizowano z udziałem 60 osób - 30 młodych i 30 starszych, po 15 kobiet i mężczyzn w każdej grupie - tłumaczy dr Galiński. - Uczestnicy określali smakowitość gotowych do spożycia produktów instant o odmiennych właściwościach sensorycznych: makaronu z sosem bolońskim, kisielu cytrynowego i kaszki owocowej, przed i po spożyciu do syta makaronu z sosem bolońskim bez i z dodatkiem intensyfikatorów smaku".
Okazało się, że znamienny wpływ na rozwój SSS ma wiek badanych osób. "Stwierdziliśmy wytworzenie zjawiska Sytości Sensorycznie Specyficznej jedynie w przypadku osób młodych. Ważnym czynnikiem różnicującym okazała się również płeć badanych - wyjaśnia naukowiec. - Dodatek intensyfikatorów smaku do makaronu z sosem bolońskim nasilał występowanie SSS u osób młodych, przy czym efekt ten był wyraźnie większy u kobiet niż u mężczyzn". W badaniu wykazano również, że u ludzi starszych uczucie sytości występowało przy spożyciu mniejszej ilości pokarmu niż u osób młodych.
"Ciekawy jest także fakt, że dodatek intensyfikatorów smaku w obu grupach wiekowych nie miał istotnego wpływu na ilość energii pobranej wraz z posiłkiem" - dodaje Galiński.
W kolejnych badaniach przeprowadzonych przez zespół naukowców z AR - w składzie dr G. Galiński, prof. J. Gawęcki oraz I. Stefaniak - oceniano intensywność i czas trwania zjawiska SSS u młodych ludzi o różnej masie ciała. W grupie badanej znalazły się więc osoby z niedowagą, z prawidłową masą ciała oraz z nadwagą.
"Stwierdziliśmy, że odczuwany spadek smakowitości wybranych produktów spożywczych miał charakter wybiórczy i występował najsilniej po dwóch minutach od nasycenia się nimi - wyjaśniają naukowcy. - Interesujące wydaje się to, że spadek smakowitości wywołany przez SSS wydaje się być niezależny od wartości energetycznej spożytego posiłku i zmian w subiektywnej ocenie głodu lub sytości".
Badania wykazały również, że u poszczególnych uczestników - pomimo wyraźnych różnic w masie ciała - nie stwierdzono różnic w natężeniu SSS.
Jak twierdzą naukowcy, badania zjawiska Sytości Sensorycznie Specyficznej otwiera nową drogę do poznania mechanizmów wpływających na sposób odżywiania.
PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Weker
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.