Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
29.05.2009 aktualizacja 18.06.2019

Wędrówka Alana trwa...

Wilk Alan, któremu w połowie marca niemieccy naukowcy założyli obrożę z nadajnikiem GPS, nadal wędruje po Polsce. W ciągu trzech tygodni od momentu przekroczenia polsko-niemieckiej granicy, przemierzył już pięć województw i ponad 870 kilometrów. Jego wędrówka umożliwia prowadzenie badań nad migracją wilków - informuje Stowarzyszenie dla Natury WILK.

W ciągu trzech tygodni Alan przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, przebył Puszczę Rzepińską, Puszczę Lubuską, Dolinę Noteci, Lasy Wałeckie, Bory Tucholskie, by następnie przedostać się na prawy brzeg Wisły i obejść Warszawę od północy. Dotychczas przemierzył pięć województw: lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie.

W połowie marca, w pobliżu miejscowości Bad Muskau w Saksonii, kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej, dwa jednoroczne wilki zostały wyposażone przez naukowców w nadajniki z systemem GPS GSM. Zorganizowana przez nich akcja jest częścią badań nad migracją wilków.

Trzy tygodnie temu, jeden z wilków wyruszył przekroczył granicę polsko-niemiecką na południe od Forst. Od tego momentu naukowcy z biura Lupus w Spreewitz przesyłają informacje o miejscach pobytu Alana do biura Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dzięki temu pracownicy Stowarzyszenia mogą monitorować jego wędrówkę po terenie Polski.

Najprawdopodobniej Alan niebawem dotrze w obszary zasiedlone przez populacje wilka w Polsce północno-wschodniej. Być może właśnie tam założy własną rodzinę.

Dotychczas niewiele wiadomo o mechanizmach, jakie rządzą długodystansowymi migracjami dużych drapieżników. Trudno też określić co spowodowało, że to Alan wyruszył w tak długą podróż, a jego brat Karl - oznakowany w tym samym czasie - po 150 kilometrowej wyprawie w głąb Niemiec powrócił i pozostał na terytorium swojej watahy.

Mapa wędrówki oraz zdjęcia Alana są dostępne na stronie: www.polskiwilk.org.pl. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024