Historia i kultura

30 września 1939 r. - „To nasz ostatni komunikat…”

Rozgłośnia Warszawa II nadaje ostatni komunikat radiowy. Józef Małgorzewski mówi: „Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!”. Tekst po angielsku przeczytał Jeremi Przybora, a po francusku - Maria Stpiczyńska. Na zakończenie nadano hymn narodowy. W Warszawie obrońcy składają broń w wyznaczonych miejscach.

Internowany w Rumunii prezydent Ignacy Mościcki podpisuje akt rezygnacji z zajmowanego urzędu.

W Paryżu zostaje zaprzysiężony pierwszy prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie - Władysław Raczkiewicz. Prezydent przyjmuje dymisję rządu gen. dyw. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Stanowisko premiera, ministra spraw wojskowych i ministra spraw wewnętrznych obejmuje gen. Władysław Sikorski.

Nad Helem samoloty niemieckie zrzucają ulotki wzywające do poddania się. Od rana artyleria niemiecka ostrzeliwuje pozycje polskie od Chałup po Jastarnię. Rejon Umocniony Hel dowodzony przez komandora Włodzimierza Steyera broni się. 

Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga znajduje się pod Radzyniem Podlaskim. Od Warszawy dzieli ją około 120 kilometrów. Do SGO „Polesie” stara się dołączyć Zgrupowanie KOP gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemana.ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera