Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
31.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

Śląskie/ Festiwal Innowacji i Technologii - wkrótce w Gliwicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zagadnienia szeroko pojętej mobilności w różnych dziedzinach życia, przyszłość medycyny w sferze robotyki i sztucznej inteligencji, skuteczny transfer wiedzy i innowacji - to tematy programu Festiwalu Innowacji i Technologii, który ma odbyć się 16 i 17 listopada w Gliwicach.

Festiwal, gromadzący m.in. przedstawicieli nauki, firm technologicznych oraz instytucji wspierania biznesu, odbędzie się w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Samorząd Gliwic od wielu lat wskazuje na innowacje i nowoczesne technologie jako jeden z głównych filarów rozwoju miasta. Gliwice to jedyne polskie miasto należące do WTA – Word Technopolis Association, czyli światowego stowarzyszenia technopolii - organizacji skupiającej 102 członków z 47 krajów.

Listopadowy Festiwal Innowacji i Technologii to jedno z wydarzeń, wspierających współpracę biznesu z nauką, a także prezentujących innowacje, nowoczesne technologie i nowatorskie rozwiązania w różnych dziedzinach. Poprzednia edycja festiwalu przyciągnęła do Gliwic ponad pół tysiąca uczestników, którzy uczestniczyli w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i targach.

W tym roku w ramach dwudniowego Festiwalu odbędzie się m.in. V Międzynarodowe Forum Innowacji "Nowe Technologie, Nowe Horyzonty", branżowe spotkanie MedicaSilesia poświęcone przyszłości medycyny w obszarze robotyki i sztucznej inteligencji, a także konferencja "Badania, Rozwój, Innowacje – Nauka w dobie globalnego transferu technologii". Zaplanowano również panel dyskusyjny poświęcony innowacjom i start-upom oraz ich finansowaniu. Całość uświetni gala konkursu "Innowator Śląska".

Punktem wyjścia tegorocznej dyskusji o innowacjach będzie najnowszy ranking najszybciej rozwijających się środkowoeuropejskich firm technologicznych Deloitte Technology Fast 50, ze szczególnym naciskiem na pozycję w nim polskich firm. Tematem debaty będzie też mobilność, zarówno w kontekście rozwoju technologicznego i szeroko rozumianych innowacji, jak i przepływu kapitału ludzkiego oraz transformacji cyfrowej.

Tematem dyskusji będą również media, koncentrujące się dziś na internecie i rozwiązaniach bazujących na wirtualnej rzeczywistości. Do dyskusji wprowadzi rozmowa z Jarosławem Kuźniarem z redakcji portalu Onet - laureatem nagrody Grand Press Digital, przyznawanej za „innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”.

Program branżowej konferencji MedicaSilesia wypełnią dyskusje dotyczące rozwoju i przyszłości medycyny w obszarze robotyki i sztucznej inteligencji. Odwiedzający Festiwal będą mieli okazję "dotknąć" innowacyjnych rozwiązań 10 firm oraz jednostek badawczo-rozwojowych, które będą wystawcami podczas towarzyszących spotkaniu targów, a także nawiązać nowe relacje biznesowe podczas spotkań brokerskich - nie tylko w branży medycznej, ale także w obszarze nanotechnologii, materiałów i ICT.

Ponadto, w programie Festiwalu znalazły się panele dyskusyjne na temat poziomu innowacyjności, kierunków rozwoju woj. śląskiego w aspekcie wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji oraz Krajowych Inteligentnych Specjalizacji w obszarze medycznym. Zaprezentowane będą kluczowe inwestycje i plany w dziedzinie zdrowia, a także przykłady wdrożeń innowacyjnych technologii medycznych oraz potencjału eksportowego woj. śląskiego w branży medycznej.

Drugiego dnia Festiwalu organizatorzy zapraszają na konferencję "Badania, Rozwój, Innowacje – Nauka w dobie globalnego transferu technologii". To wydarzenie poruszające zagadnienia kooperacji pomiędzy biznesem a nauką, podczas którego eksperci omówią dobre praktyki i najciekawsze technologie Politechniki Śląskiej o potencjale międzynarodowym. Odbędzie się dyskusja o dobrych praktykach i wyzwaniach współpracy pomiędzy uczelniami i biznesem.

Podczas gali konkursu "Innowator Śląska" zaplanowano uroczyste wręczenie nagród najbardziej innowacyjnym podmiotom z woj. śląskiego w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego - za innowacyjny produkt, technologię bądź usługę.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest organizowana przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, samorząd Gliwic i Politechnikę Śląską. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz marszałek woj. śląskiego. Udział w Festiwalu jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.fi-it.pl . (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

 

Nauka w Polsce

 

mab/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022