Nietypowe objawy zawału serca u chorych na cukrzycę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Chorzy na cukrzycę mogą odczuwać nietypowe objawy ostrego zawału serca – sugerują badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez „BMJ Open”.

Diabetycy sześciokrotnie częściej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe i trzykrotnie częściej umierają z powodu zawału serca. Głównym tego powodem podobnie jak u innych osób jest zwężenie lub całkowite zablokowanie tętnic mięśnia sercowego. Dodatkowym utrudnieniem może być to, że chorzy ci zbyt późno rozpoznają u siebie ostry zawał serca.

Dr Melvyn Jones z University College London przeprowadził wraz ze swym zespołem wywiady z 39 dorosłymi chorymi na cukrzycę, głównie mężczyznami - od 40. do 90. roku życia. Większość z nich cierpiała na cukrzycę typu 2, jednak wszyscy doświadczyli zawału serca.

Część tych pacjentów opisywała typowe dolegliwości zawału, takie jak ból i ucisk w klatce piersiowej. Wielu jednak twierdziło, że jeśli nawet taki ból występował, to był on niewielki, a ucisk w klatce piersiowej słabo był odczuwany, dlatego diabetycy nie zawsze kojarzyli go z ostrym zawałem serca.

Dr Jones w wypowiedzi dla Reutersa wyjaśnia, że cukrzyca sprzyja miażdżycy naczyń wieńcowych serca, ale powoduje również uszkodzenie nerwów obwodowych. Skutkiem tego jest inne odczuwanie dolegliwości lub ich brak, kiedy dojdzie do niedokrwienia mięśnia sercowego, będącego bezpośrednim powodem zawału.

Diabetycy z powodu uszkodzenia nerwów słabo odczuwają ból w kończynach dolnych związanych z tzw. zespołem stopy cukrzycowej (objawiającym się pogorszonym gojeniem się ran i owrzodzeniem). Do tego również doprowadza niedokrwienie, w tym przypadku kończyn dolnych. Podobnie jest w przypadku zawału serca: niedokrwieniu mięśnia sercowego towarzyszy upośledzone odczuwanie bólu.

Dr Deepak Bhatt z Harvard Medical School w Bostonie, który nie uczestniczył w badaniu, zwraca uwagę, że chorzy na cukrzycę mogą odczuwać dolegliwości na ogół nie kojarzone z zawałem serca, takie jak silne zmęczenie i zaburzenia oddechu. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera