Gen uzależnienia od nikotyny

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wariant DNA, znajdujący się w genie DNMT3B i występujący powszechnie u osób pochodzenia europejskiego i afrykańskiego, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od nikotyny, oraz zachorowania na raka płuc - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z RTI International w Karolinie Północnej (USA).

Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Molecular Psychiatry” (https://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp2017193a.html).

Według Światowej Organizacji Zdrowia papierosy pali nałogowo blisko 1 miliard mieszkańców Ziemi. Każdego roku dochodzi do około 6 milionów przedwczesnych zgonów spowodowanych paleniem; co sześć sekund umiera na świecie jakiś palacz.

Nowa metaanaliza przeprowadzona przez zespół dr Dany Hancock z RTI International jest największym do tej pory studium związanym z uzależnieniem od nikotyny. Objęto nią ponad 38 600 (z 15 różnych badań) byłych i obecnych palaczy ze Stanów Zjednoczonych, Islandii, Finlandii i Holandii.

Autorzy analizowali genomy uczestników poszukując genów skorelowanych z nałogiem nikotynowym. Potwierdzili m.in., że trzy geny tworzące region chromosomowy CHRNA5-CHRNA3-CHRNB4 faktycznie mają związek z paleniem, co podejrzewano już wcześniej.

Oprócz tego okazało się, że istnieje jeszcze jeden gen, który może być silnie związany z uzależnieniem od nikotyny. Chodzi o gen DNMT3B kodujący białko metylotransferazy DNA. Jeden z wariantów tego genu był wyraźnie związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju uzależnienia od nikotyny, w tym uzależnienia ciężkiego.

Ponadto okazało się, że osoby posiadające ten właśnie wariant genu DNMT3B mają większą skłonność do rozwoju płaskonabłonkowego raka płuc

„To nowe odkrycie poszerza zakres znanych czynników genetycznych o potwierdzonym wpływie na uzależnienie od nikotyny - mówi dr Hancock. - Wariant genu, który zidentyfikowaliśmy, jest bardzo powszechny - występuje u 44 proc. Europejczyków i Amerykanów pochodzenia europejskiego oraz 77 proc. Afroamerykanów. Dowiedliśmy, że wywiera on istotny wpływ na regulację genów w ludzkim mózgu, zwłaszcza w móżdżku, który do tej pory pomijany był w badaniach uzależnień”.(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera