Youth Future Conference: dlaczego polityk to nie altruista?

Fot. PAP/ Adam Warżawa
Fot. PAP/ Adam Warżawa

Dlaczego politycy nie kojarzą się z altruizmem, postrzega się ich negatywnie i czy można przezwyciężyć dzisiejsze podziały polityczne? - na takie pytania musiał odpowiedzieć Jarosław Gowin podczas spotkania z młodzieżą, które odbyło się w piątek w ramach Youth Future Conference.

Youth Future Conference to konferencja młodzieżowa, skierowana do uczestników w wieku od 13 do 18 lat i zorganizowana przez uczniów z trzech warszawskich szkół: gimnazjum Joanny Białobrzeskiej, gimnazjum im. Władysława IV oraz z Liceum Sióstr Nazaretanek. Spotkanie odbywa się w Warszawie w piątek i sobotę.

Podczas pierwszego dnia konferencji jej młodzi uczestnicy mieli okazję spotkać się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem - i zadać mu pytania.

Uczniów zastanawiały przede wszystkim kwestie związane z negatywnym postrzeganiem polityków i polityki; z sali padło m.in pytanie o to, dlaczego polityk nie kojarzy się z altruizmem.

"Dlatego, że polityk realizuje swoje cele poprzez władzę - bez władzy nie da się osiągnąć w polityce żadnego sukcesu" - tłumaczył wicepremier. - "A ten, kto sprawuje władzę, ma skłonność do tego, aby traktować ludzi instrumentalnie" - stwierdził apelując do młodych słuchaczy, aby w przyszłości sami w pułapkę takiego traktowania ludzi nie wpadli.

"Takie potoczne, powszechne przekonanie, że politycy to łajdacy, złodzieje, egoiści, jest nieprawdziwe. Sam miałem takie wrażenie, jak szedłem do polityki" - przyznał Gowin. - "Kiedy jednak bliżej przyjrzałem się tym politykom, poznałem ich - to przekonałem się, że większość z nich chce dla innych dobra. Ale bycie skutecznym politykiem to już jest rzecz bardzo trudna" - dodał.Młodych uczestników zainteresował również apel Gowina o solidarność Polaków. W nawiązaniu do niego wicepremier został zapytany o to, czy uważa, że taką solidarność da się osiągnąć w dzisiejszej, podzielonej politycznie Polsce.

"Solidarność to jest umiejętność budowania więzi, przezwyciężania podziałów, przezwyciężania wrogości" - tłumaczył Gowin. - "Pomimo tego, że mówimy wspólnym językiem i nazywamy się wszyscy Polakami, to dzisiaj bardziej przypominamy nie jeden naród, tylko dwa zwalczające się plemiona. Pod tym względem muszę powiedzieć, że to jest chyba najtrudniejsze zadanie i minie wiele lat, zanim te podziały nauczymy się zasypywać".

"Myślę, że to właśnie wasze pokolenie może przezwyciężyć te podziały" - zwrócił się do młodzieży. "Będąc wiernym własnym poglądom, powinienem równocześnie szanować poglądy innych i ich prawo do tej odmienności" - dodał.

Oprócz przemówienia Jarosława Gowina podczas pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy wysłuchali prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli biznesu, nauki i branży technologicznej, m.in. dyrektora MasterCard Europe Bartosza Ciołkowskiego, przedsiębiorcy Łukasza Zgiepa czy Grzegorza Świątka, członka Hyper Poland University Team, jedynej drużyny z Europy Środkowo-Wschodniej, która zakwalifikowała się do finału zawodów Hyperloop Pod Competition.

"Chcemy dzięki tej konferencji pobudzić młodzież do działania i zmotywować ją do pracy nad swoją pasją i dążenia do sukcesu" - powiedziała PAP jedna z organizatorek imprezy Kasia Budzanowska.

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaplanowali możliwość udziału w warsztatach z druku 3D, podczas których młodzież będzie miała okazję poznać tę technologię, jej zastosowania oraz zastanowić się nad jej przyszłością.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Ślązak

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: mentoring filozoficzny pozwala tancerzom odkryć w sobie artystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera