Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
22.09.2017 aktualizacja 22.09.2017

Kieleckie uczelnie będą współpracowały z Głównym Urzędem Miar

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Listy intencyjne, o współpracy w zakresie udostępniania bazy badawczej oraz przygotowaniu kadr do pracy w kampusie laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar, podpisali w czwartek w Kielcach przedstawiciele tej instytucji oraz Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Wybudowanie w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar (GUM) zapowiedziały w czerwcu władze miasta, województwa świętokrzyskiego i rządowej instytucji. Inwestycja ma być współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Przygotowywana jest aplikacja z wnioskiem o wpisanie inwestycji do Kontraktu Terytorialnego. Głównym źródłem finansowania przedsięwzięcia ma być Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak powiedział dziennikarzom prezes Głównego Urzędu Miar Włodzimierz Lewandowski, podpisanie porozumień z uczelniami, to kolejny krok w pracach nad projektem utworzenia w Kielcach bazy GUM. „To jeden z warunków otrzymania funduszy, a ponadto potrzebujemy współpracy naukowej i wsparcia środowisk intelektualnych Kielc, młodzieży, która - mamy nadzieję - będzie chciała pracować w naszych laboratoriach” - dodał prezes.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński ocenił, że ważna dla regionu inwestycja, jest też istotna dla samej uczelni. „Sprawy związane z metrologią prowadzimy już od wielu lat – jest u nas katedra metrologii, mamy bardzo dobrze wyposażone laboratorium i możemy zaoferować swoje usługi. Ale nie tylko – liczmy, że nasi absolwenci znajdą zatrudnienie w GUM, a laboratoria GUM będą również źródłem wyjścia na najnowsze technologie” – argumentował rektor.

W przyszłym roku politechnika planuje utworzyć nową specjalność, związaną ze wspomaganiem komputerowym metrologii.

Z realizacją inwestycji GUM w Kielcach są też związane plany partnera projektu - Kieleckiego Parku Technologicznego. „Inwestycja ma charakter strategiczny. Liczymy się z tym, że tak wielkie przedsięwzięcie w obszarze badawczo-rozwojowym spowoduje powstawanie nowych, technologicznych firm, stąd bardzo ambitne plany parku związane z rozbudową zespołu inkubatorów technologicznych, na ponad 14 tys. metrów kw. powierzchni” – opisywał dyrektor KPT, Szymon Mazurkiewicz.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek poinformowała, że trwają „robocze prace” związane z wpisaniem projektu do Kontraktu Terytorialnego, co zapewni przedsięwzięciu finansowanie.

Jak wyjaśniał dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec, projekt miałby być finansowany w ramach działań dotyczących badań i innowacji w programie regionalnym.

W czerwcu koszty inwestycji szacowano na ok. 200 mln zł. Samorząd Kielc na potrzeby przedsięwzięcia chce przeznaczyć działki o powierzchni ok. 11 hektarów, zlokalizowane u podnóża góry Telegraf, w pobliżu ulic Wrzosowej i ks. Jerzego Popiełuszki.

Wg wstępnych założeń, do kampusu GUM w Kielcach ma się przenieść połowa laboratoriów instytucji, obecnie działających w Warszawie. Proces przenosin może potrwać ok. dwóch lat. Zdaniem Lewandowskiego, zatrudnienie w placówce może znaleźć ok. 200 osób o wysokich kwalifikacjach. Prace projektowe powinny potrwać do końca 2018 r.

Główny Urząd Miar to rządowa instytucja zajmująca się m.in. budową, utrzymywaniem i modernizacją państwowych wzorców jednostek miar, zatwierdzaniem typów przyrządów pomiarowych na podstawie wyników przeprowadzonych badań, udzielaniem i cofaniem - w drodze decyzji - upoważnień do legalizacji pierwotnej lub legalizacji ponownej określonych rodzajów przyrządów pomiarowych.

Podpisana na początku maja przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o miarach na nowo określa katalog zadań Prezesa Głównego Urzędu Miar, rozszerzając go m.in. o prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach dotyczących metrologii, współpracę z innymi jednostkami naukowymi w tym zakresie oraz wspieranie i inspirowanie rozwoju krajowego przemysłu.(PAP)

autor:Katarzyna Bańcer

edytor: Bożena Dymkowska

ban/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022