Czyj jest Kosmos? - pod takim hasłem od 14 do 17 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Przemiany. Centrum Nauki Kopernik zaprosiło naukowców i artystów z całego świata, aby zabrali głos w takich kwestiach, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa. W programie warsztaty, koncerty, kino, prezentacje i pokazy w Planetarium.
Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci nauki, jak i sami badacze. Bogata jest oferta dla nauczycieli i grup uczniów, którzy będą mogli poznać zawody przyszłości. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy sztuki, zwłaszcza melomani, także nie obejdą się smakiem – publiczność zaproszona jest na plenerowe i kameralne koncerty. Wydarzenia festiwalowe są otwarte dla publiczności, jedynie na koncerty trzeba kupić bilety. Warsztat Medialab – Internet Rzeczy wymaga wcześniejszej rejestracji i jest przeznaczony dla naukowców, artystów i projektantów.
Wykłady specjalne wygłoszą: Joe Davis – amerykański badacz, artysta i wizjoner z MIT i Harvardu oraz Leopold Summerer z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zajmujący się badaniami nad przyszłością.
Festiwal podejmuje temat eksploracji przestrzeni pozaziemskiej w kontekście nowych modeli ekonomicznych oraz technologii kosmicznych. Centrum Nauki Kopernik inicjuje debatę o społeczeństwie, dla którego Kosmos to już nie tylko marzenia, ale codzienność.
Do kogo będzie należał Kosmos? Czy planowane misje i programy doprowadzą do zrównoważonej współpracy, czy wręcz przeciwnie – spowodują wyścig po surowce, patenty i władzę? Kto będzie czerpał z tego korzyści? Jak funkcjonuje prawo własności w Kosmosie? Kiedy zyskamy niezbędną wiedzę i narzędzia, umożliwiające zasiedlanie innych planet? Jak będziemy „użytkować” pozaziemskie środowiska? Międzynarodowe agencje kosmiczne, politycy, wpływowe lobby na świecie, wielkie prywatne firmy, niezależni eksperci, grupy pasjonatów, konstruujących własne satelity - wszyscy mają różne wizje przyszłości.
Centrum Nauki Kopernik zaprosiło do dyskusji w interdyscyplinarnych zespołach naukowców: inżynierów, astronomów, astrofizyków, biologów, humanistów, socjologów, etyków i prawników. Gośćmi Festiwalu Przemiany będą również artyści, projektanci, architekci, ekolodzy i aktywiści społeczni.
Pierwszym z głównych elementów festiwalu jest wystawa pt. "Powrót na Księżyc", prezentująca badania naukowe, projekty technologiczne oraz prace z zakresu art&science, designu i architektury. Drugim filarem programu będzie I Kongres Marsjański – forum do dyskusji nad budową cywilizacji międzyplanetarnej, gdzie eksperci tylko wprowadzają w tematykę, zadając kluczowe pytania, a konkretnych rozwiązań szukają uczestnicy w grupach. Całodniowy program paneli dyskusyjnych będzie okazją do osobistych rozmów z twórcami.
W ramach festiwalu zaplanowano też warsztaty Przemiany Medialab - dla naukowców, projektantów i branży kreatywnej oraz Openlaby - otwarte warsztaty z geologii planetarnej i pokaz z ekipą konstruktorów łazików marsjańskich.
Z kolei Przemiany Młodych to całodniowy program wydarzeń dla nauczycieli i uczniów szkół licealnych, poświęcony zawodom przyszłości. Uczestnicy będą mogli rozmawiać z finalistami konkursów Remote Mars Yard i CanSat oraz ze studentami Politechniki Częstochowskiej, zdobywcami III miejsca na zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2017. Projekcje w Kinie Przemian przygotowała nowojorska fundacja – Imagine Science Films. Repertuar tworzą trzy bloki tematyczne, układające się w spójną opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi.
Część rozrywkowa festiwalu to Przemiany Live! – plenerowy koncert muzyki elektronicznej. Dodatkową atrakcję muzyczną stanowi „Marsjański pył”, kameralny koncert Stefana Wesołowskiego pod kopułą Planetarium – dźwiękom harfy, wiolonczeli, pianina i syntezatora towarzyszyć będą wizualizacje, inspirowane futuryzmem kosmicznym lat 40. i 50.
Ostatni dzień festiwalu upłynie na śniadaniu nad rzeką. Targ warzyw i zdrowej żywności, połączony zostanie z wykładem o uprawie roślin na Marsie i spotkaniem z pierwszymi polskimi astronautami analogowymi, uczestnikami misji LUNAR EDITION.
Uroczyste Otwarcie Festiwalu Przemiany 2017 odbędzie się 14 września o godzinie 19.00. Więcej informacji: www.festiwalprzemiany.pl oraz https://www.facebook.com/festiwalprzemiany
PAP - Nauka w Polsce
kol/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.